.
HESABIM
Üye Ol

Akdeniz Oyunları’na Muhteşem Açılış!

Akdeniz Oyunları’na Muhteşem Açılış!

Türkiye’de ikinci kez Mersin’de yapılan 17’inci Akdeniz Oyunları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.

Haberin Tarihi: 21 Haziran 2013

Ülkemizde ilki İzmir’de 1971 yılında yapılan Akdeniz Oyunları’nın  Mersin Stadyumu’ndaki açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç,  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (lOC) Başkanı Jacgues Rogge ile birlikte yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde bir konuşma yaptı:

"Çok değerli misafirler, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Güzel Mersin’imize hoş geldiniz. 17. Akdeniz Oyunları’nın tüm yeryüzü için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm sporculara, takımlara, ülke temsilcilerine yürekten başarılar diliyorum. Türkiye olarak bu organizasyona ev sahipliği yapıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Umuyorum ki Mersin sporun dostluk dilini dünyaya ulaştıracak. Mersin’de biz prova yapıyoruz. Aslında 2020 İstanbul Olimpiyatları’nın hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin misafirperverliğini İstanbul’da doyasıya sergileyelim. Akdeniz bir medeniyetler havzasıdır. Bu havzada bütün renkler, kültürler ilhamını aynı denizden almıştır. Akdeniz tarihi dostluklar tarihidir. Akdeniz büyük ailemizin çatısıdır. Biz Akdeniz’in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Mersinlilere ayrıca teşekkür ediyorum. Spor kazansın. Akdeniz kazansın. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum."
 

Ece Vahapoğlu ile Burak Hakkı’nın Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak üç dilde sunuculuk yaptığı açılış öncesi Mazhar Alanson mini bir konser verdi.

Karartılan saha içine katılımcı tüm ülkelerin bayrakları yansıtılırken, havai fişeklerin patlamasıyla görsel bir şölen yaşandı.

Alanda oyunların resmi maskotu Carreta-Caretta tablosu çıkarken, arkasındaki güneş fonu Mersin’i simgeledi.

Türk Bayrağı ile Uluslararası Akdeniz Oyunları Bayrağı’nın stadyuma girişinin ardından ise organizasyona katılan ülkelerinin sporcuları geçiş yaptı.

Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gönderdiği mesaj okundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuşmasında organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

AKDENİZ OYUNLARI

Akdeniz Oyunları, branş sayısı bakımından, olimpiyatlardan sonra dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak kabul ediliyor.

Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu organizasyon, ilk defa 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlendi.

1971 yılında İzmir’de Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapan Türkiye, ikinci kez bu organizasyona ev sahipliği yapıyor. En büyük amacı katılan ülkeler arasında toplumsal, kültürel ve sosyal yakınlaşmayı sağlamak olan oyunların Mersin’den önceki son ev sahibi İtalya’nın Pescera kenti olmuştu.

Yunanistan’ın ekonomik ülkede yaşanan ekonomik kriz nedenlerle yükümlülüğünü yerine getirememesi üzerine tekrar yapılan oylamayı Mersin kazanmış, ancak kalan sürenin azlığı nedeniyle hükümet özel kararlarla yatırımları başlatmıştı.

20- 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 17’nci Akdeniz Oyunları için 6 yıl olarak öngörülen hazırlık, 18 aylık bir maratonla tamamlandı. ‘Türk mucizesi’ olarak ifade edilen yoğun bir çalışma temposuyla, sadece tesisler için 500 milyon Liralık yatırımla, 11 yeni tesis Mersin’e kazandırıldı. Organizasyona 32 branşta yaklaşık 6 bin sporcu ve teknik ekip katılıyor.

TESİSLER

Avrupa’nın en büyük olduğu ifade edilen Erdemli İlçesi’nde yer alan atış poligonu, 3 bin seyirci kapasiteli tenis kompleksi, kapalı yüzme havuzu, 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu, 4 bin 500 seyirci kapasiteli Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, 4 bin 500 kişilik Olimpikköy, Bocce sahası, 1000 kişilik ritmik jimnastik salonunun da aralarında bulunduğu 43 tesis tadilat ve yapımı tamamlanarak 9 Haziran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete açıldı.

SPORCU SAYISINDA TÜRKİYE EN ÖNDE

30 Haziran’a kadar sürecek oyunlara kadınlarda ve erkeklerde toplam 3 bin 43 sporcu katılacak. Oyunlarda toplam 24 ülke yer alacak ve bu alanda oyunlar rekoru kırılmış olacak. Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin yanı sıra denizle bağlantısı olmayan Andorra, San Marino, Sırbistan ve Makedonya da oyunlarda mücadele edecek. Bu ülkelerden Makedonya ilk kez oyunlarda yer alacak. Sporcu sayısında Türkiye toplam 428 kişiyle başı çekiyor. Türkiye’yi, 420 sporcuyla İtalya ikinci, 267 sporcuyla da Fransa üçüncü sıradan takip ediyor.

17. Akdeniz Oyunları’nda sporcular şu branşlarda mücadele edecek: ‘Okçuluk, artistik cimnastik, atletizm, badminton, basketbol, plaj voleybolu, bocce, boks, kano, bisiklet, eskrim, futbol, hentbol, judo, karate, ritmik cimnastik, kürek, yelken, atıcılık, yüzme, masa tenisi, tekvando, tenis, voleybol, su topu, su kayağı.’

Bir Yorum Yazın