.
HESABIM
Üye Ol

Ankara’nın da, Türkiye’nin de en büyüğü Yenimahalle SK

Yazarımız Zeynur Pehlivan, Kadınlar Süper Liginde Şampiyon olan Yenimahalle Belediyesi SK’yı kaleme aldı.

Yazar: Zeynur Pehlivan - Yazının Tarihi: 2 Haziran 2015

VELUX EHF Final4 için Köln’e giderken aklımda, Kadınlar Play-off serisinin son maçı olacağını düşündüğüm, Ankara’da oynanacak Yenimahalle Belediyesi-Muratpaşa Belediyesi beşinci karşılaşmasına yetişirim düşüncesi vardı. Durum 2-1 Yenimahalle Belediyesi SK lehine idi ve dördüncü maç  Antalya’da oynanacaktı. Bu maçın son maça kalacağı düşüncem ise, maçın Antalya’da oynanıyor olmasından değil, arka arkaya oynanan bu tür maçlarda Yeliz Özel’in tek başına dördüncü maçta da aynı performansı taşıyamayacağı ve elindeki büyük kadro ile daha avantajlı olarak gördüğüm ve hala bu takımın gerçek oyununun bu olmaması gerektiğini düşündüğüm Muratpaşa Belediyesi takımının, Cumartesi günü oynanacak olan maçtan galip gelecek düşüncesiydi.

yenimahalle2

Geçen sene nasıl,  bu sene Almanya’ya transfer olan Yunus Özmusul ve Hırvatistan’da oynayan Can Çelebi ve milli takım ağırlıklı kadro ile Ankara İl Özel İdare takımını, Beşiktaş karşısında avantajlı olarak gördüysem, bu senede Muratpaşa Belediyesi’ni öyle görüyordum. Ama ikisinde de yanıldım. Ne geçen sene Beşiktaş’ın seriyi 3-0 tamamlayacağını  tahmin edebildim, ne de bu sene arka arkaya oynanan dört maçın her dakikasında görev yapmasına rağmen Yeliz Özel’in tek başına Muratpaşa Belediyesine yeteceğini..  

Dört maçta atılan toplam 24 gol sayısı belki Yeliz Özel gibi bir oyuncu için az gibi görünebilir ancak maçları seyreden herkesin hatırlayacağı gibi, kanatlara ve pivota verilen her gol  pasının Yeliz’e yazılması gerektiği düşüncesindeyim. Yani Esra ve Lenche’nin gollerinin birçoğunun altına, eskiden mektupların üzerine yazılan yazılar gibi, “Yeliz Özel eliyle” gibi, ya da restorantlarda başka bir masadan garson tarafından masalarımıza getirilen ve “Karşı masadaki beyefendi gönderdi” gibi, “Bunu size Yeliz Özel gönderdi” gibi yazılar yazmak veya söylemek gerekir. Santraya gelen, hücuma giden ilk kişi, savunmada-hücumda arkadaşlarını uyaran, boş oyuncuları gören tek kişi, şahane goller, şahane paslar atan, çevirme atışlar yapan tek oyuncu olarak geçen hafta yazdığım ve  birçok kişi beğenmese de “Maçı hakemler değil, Yeliz Özel yönetti” başlığını her maç için yazabilirim.

yelizozelYeliz Özel her zaman büyük bir tehdittir ve finalde onunla karşılaşacağı düşünülerek gerekirse sadece onun için savunma oyuncusu veya oyuncuları bile hazırlanmalı, yetiştirilmeliydi. FC Barcelona’lı Viran Morros gibi, SG Flensburg-Handewitt’li Tobias Karlsson gibi.. (Sırası gelmişken Hentbol Magazin Dergisinden isteğim büyük şampiyonalarda olduğu gibi bir de En İyi Savunma Oyuncusu seçmeleridir.) Bu tür final maçlarında sadece görünenler değil, görünmeyenler en küçük noktalar bile hesaplanır. Dört maçta da bu kadar rahat hareket eden, görünen ve çok iyi bilinen Yeliz Özel’e bir çare bulunamaması veya durdurulamaması sadece biz hentbol seyircileri için iyi oldu. Yeliz’in tüm yeteneklerini sınırsız seyretme şansına sahip olduk.

Yeliz’in kalitesini anlatmaya gerek yok ama takım oyunlarında tek bir kişi ile başarılı olabilseydik biz milli takımlarda muhteşem işler yapardık. Yirmi seneye yaklaşan milli takım geçmişinde Yeliz Özel muhteşem bir kariyer yaptı. Yaptığı en güzel işler hep yurtdışındaki takımlarında oldu. Ama maalesef o muhteşem Yeliz, tek başına kendi coğrafyamızdaki takımlarda, kendi coğrafyamız dışında, kulüp veya ay yıldızlı forma altında yeterli olmuyor. Çünkü bizim dışımızda oynanan hentbola bir kişinin yetmesi mümkün değil. Bunu kulüp maçlarında da, milli takım maçlarında da yaşıyoruz, görüyoruz.  

Anlamadığım diğer bir noktada, alternatifi olmayan ve her maç 4×60 dakika savunma-hücum oynayan Yeliz’i durdurmaya çözüm bulamayan, ligde benim favori olarak gördüğüm, yabancı oyuncuları çıkardığımızda milli takıma bir ilk yedi çıkaracak  kadar oyuncu veren, her pozisyonun yedeği olan geniş, tecrübeli ve kaliteli diye düşündüğümüz kadrosu ile Muratpaşa Belediyesi SK’nın üç,  hatta Sevilay olmasa dört maçta da bir çözüm üretememesi, bu oyuncuları ve bu kadroyu kullanamamasıdır.

Yeliz birde, Dmitroviç gibi sadece hücumda oyuna girse veya Muratpaşa Belediyesi oyuncuları gibi alternatifi olup birkaç dakika kenarda nefes alabilse Türkiye Liginde kim bilir neler yapacak demek ki.. Bu maçlar bile hentbolumuzun kalitesini açıkca ortaya koyuyor sanırım. Neyse dedim ya anlamıyorum bu işleri.

yenimahalle3

Zaten bu yazdıklarımla ben şimdi kendimi de zor durumda bırakıyorum. Sadece Yeliz’i mi, yoksa Yenimahalle Belediyesi takımını mı tebrik edeceğimi şaşırdım. Ama eminim Yeliz Özel gibi bir oyuncu ile aynı takımda oynamak tüm takım oyuncuları için büyük bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Özellikle genç oyuncular için.

Muratpaşa Belediyesi bu sene Süper Kupa,  Türkiye Kupası, son olarakta  Süper Lig şampiyonluğunu Yenimahalle Belediyesine kaptırdı.

serdarelerTüm takımı, tüm yönetimi, tüm teknik ekibi bu başarılarından dolayı kutluyorum. Geçen hafta Klasspor’un düzenlediği gecede Ankara’nın en iyi takımı, en oyuncusu, en iyi yöneticisi ve en iyi başkan ödülü almışlardı ama şimdi Türkiye’nin hentbolda en büyük kulübü ödülünü aldılar ve taçlarını taktılar.

Erkeklerde, Avrupa hentbolunun içinde olan Beşiktaş Mogaz’ın,  eski gücünde ve yabancı oyuncusu olmayan Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor karşısında, Türkiye Şampiyonluğuna üç maç sonunda ulaşacağını biliyorduk. Ancak Kadın Belediye takımlarından hangisinin şampiyon olacağını bilmiyorduk.

Bu sene Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübünün senesi. Ankara’da şampiyon bir branş varsa o hentboldur. Hentbol, başkentin basketbolundan da, voleybolundan da, futbolundan da çok daha iyi. Tebrikler Yenimahalle Belediyesi…

Her 60 dakika bizlere güzel mücadeleler izlettiren, büyük heyecan yaşatan, her maçtan büyük keyif aldıran ve elindeki kısıtlı kadroyu en iyi şekilde kullanarak takımını şampiyon yapmayı başaran ve  2014-2015 yılında kadın hentbolu için üretilen tüm kupaları Yenimahalle Belediyesi başkanları Fethi Yaşar beye götüren Antrenör Serdar Eler’e daha büyük tebrikler.

mesutbolatcanTebrikler Yenimahalle Belediyesi.. Takımınızda Yeliz Özel gibi bir oyuncu, sizi her zaman destekleyen bir Belediye Başkanı ve Mesut Bolatcan  gibi sizin için durmadan çalışan bir kulüp başkanı varken umarım Avrupa Kupalarında “Winner” olarak yazılan isim karşısında Yenimahalle Belediyesini Spor Kulübünü görürüz.  Daha kaliteli birkaç yabancı oyuncu ile bu hiçde zor değil.

Türkiye’de ki kupalar tükendi. Sıra Avrupa Kupalarında.. Ama önce şu hiç görmediğimiz Kadınlar Şampiyonlar Ligi gruplarına bir kalalım ve erkeklerden sonra kadınlarda da güçlü kadın takımlarını ve kadın oyuncularını görelim. Bu sene hentbol Beşiktaş Mogaz ile büyük erkek takımlarını gördü. Kadın takımlarını da sizin sayenizde görelim.

Hentbol güzel olunca seyirci de güzel oluyor. Yenimahalle Belediyesi-Muratpaşa Belediyesi arasında oynanan her maçta çok sayıda seyirci vardı. Hentbolu böyle maçlar sevdiriyor. Hele bir de Buducnost, Larvik gibi takımları veya Anita Görbicz, Heidi Löke gibi oyuncuları izlemeye gelen taraftarları düşünsenize..

Hentbol sevilecekse böyle maçlarda, böyle mücadelelerde sevilecek.. Ekim ayında Şampiyonlar Ligi maçlarında görüşmek üzere.. Hentbolda kazandığınız tüm kupalar için tebrikler Yenimahalle Belediyesi.. 

 

Bir Yorum Yazın