.
HESABIM
Üye Ol

Araç Belediyespor İddialı Geliyor

Araç Belediyespor İddialı Geliyor

Hentbol Haber olarak bu sezon Kadınlar Hentbol Süper Ligi’nde mücadele edecek olan Araç Belediyespor’un başarılı Antrenörü Cengiz Kesici ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Kesici’nin samimi açıklamalarda bulunduğu röportajın ayrıntılarını siz değerli Hentbol Haber okurları ile paylaşıyoruz.
(Özel Röportaj)

Haberin Tarihi: 25 Temmuz 2012

          Geçen sene büyük bir başarı göstererek Hentbol Kadınlar 1.Ligi’ni şampiyon bitirdiniz ve Süper Lig’de oynamaya hak kazandınız. Yeni sezonla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

 

Cengiz KESİCİ - Hentbolhaber.Net Kastamonu Araç BelediyesporKesici– Araç Belediyespor ligin yeni takımı gibi görünmesine rağmen Kastamonu hentbolu Süper Lig’de 14 yıldır vardır. Zaman zamanda 2 takımla Süper Lig’de mücadele vermiştir. Bu takımların alt yapılarından gelen,  4 sezondur Süper Lig’de beraber çalıştığımız ve özelliklerini bildiğim sporculardan takımımız kurulmuştur. Yıllarca bir arada oynamaları, oyun ve savunma sistemimizi bilen sporculardır. 14 sporcudan 10 hentbolcunun Kastamonulu olması ve 4’nünde Kastamonu Üniversitesi’nde okuyan sporcular olması, başta yönetimin, sporcuların, Araçlı ve Kastamonulu hentbol severlerin ve benim özverili çalışmalarım şampiyonlukta önemli rol oynamıştır.

Önümüzdeki sezonda Kastamonu da yaşayan ve okuyan sporcularla ligde kalıcı bir takım oluşturmaya çalışacağız. Kastamonu’da yaşayan ve okuyan sporcularla sözleşmelerimizi imzaladık.

 

          Bu sene şuana kadar almış olduğumuz bilgilere göre bazı oyuncularınızı kaybettiniz. Rüveyda başta olmak üzere, kaybetmiş olduğunuz oyuncularınız hangileri? Yeni transferleriniz var mı?

 

Cengiz Kesici - Hentbolhaber.net 
 

       Kesici- Takım kaptanımız Rüveyda bizim için büyük kayıp ama bizim amacımız sporcuların önünü tıkamak değil ufkunu daha da açmaktır. Yıllarca da böyle olmuştur. Süper Lig’de oynayan çoğu sporcu Kastamonu’da hentbol oynamıştır. Yeni transferlerimiz Kastamonu Üniversitesi’nde geçen yıl hentbol oynamış bu yıl bizde oynamak isteyen sporculardır… Genç Milli Takım’da görev almış Milli takım Antrenörlerinden Orhan İlerisoy’un öğrencisi Songül Gökçeoğlu’dur. Diğerinin ismini ileriki günlerde açıklayabileceğim. .Kastamonu Üniversitesi BESYO sınavlarına girecek olan hentbolculardan da prensipte anlaştığımız sporcular var.

 

          Araç Belediyesi Kastamonu’nun şirin/ufak bir ilçesi görünümünde… Bu durum bütçe anlamında olanaksızlıklar doğuracak mı? Belediyenin hentbola bakış açısı nedir?

 

   Kesici- Evet Kastamonu’nun küçük ilçelerinden biri olduğu doğrudur. Bunun nedenlerinin başında göç vermesi yatar. Bunun avantajlı tarafı ise Araçlı iş adamlarının ve birçok Araçlı hemşerimizin Kastamonu dışındaki işlerinde iyi konumda olmaları. Hepsinin de Araç Belediyespor’a sahip çıkmaları çok sevindiricidir. Aksine Süper Lig’e çıkmamız Araç’ta ve Kastamonu’da çok ses getirmiştir. İnsanlar çok mutlu olmuşlar ve takımımızı bağırlarına basmışlardır. Sadece Araç ilçemiz değil başta Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, Kastamonulu bürokratlar, Araç Belediye Başkanımız Mustafa Ayanoğlu, THF Yönetim Kurulu Üyesi Bilgehan Çapraz, Kastamonulu İşadamları, tüm Kastamonulular takıma sahip çıktılar. Araç Belediyesi takıma tam destek vermektedir. Hemşerilerimize ulaşarak onlarında desteklerini almaktayız.

 

          Bu sene oluşturulan Gençler Ligi var. Hem Kadınlar Süper Ligi, hem de Genç Kadınlar Ligi’nde nasıl bir kadro kuracaksınız? Genç Kadınlar Ligi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 

   Kesici- Gençler Ligi yıllardır olması gereken bir ligdi, çok geç kalındı. Bu yıl ise bence alt yapısı oluşturulmadan aceleye getirilmiş bir karar. Ligdeki takımların çoğu zaten gençler seviyesinde sporculardan kurulu durumda. En azından bu yıl karar alınarak gelecek yıl uygulamaya konulabilirdi. Gençler Ligi’nin gerçek anlamda olması için A Takım maçından önce maç yapması arkasındanda A Takım maçlarını izleyerek bir şeyler öğrenmeleri gerekirdi. Bu statüde Geçler Ligi oluşturulmuş olmuyor. 6 güne sığdırılmış gençler gurup maçları oynanmış olacak. Zaten çoğu Süper Lig’de oynayacağı için fazla bir şey katmış olmayacak. Benim önerim A Takım’la birlikte maçlara gitsinler ve A Takım maçı öncesi maçlarını yapsınlar. Bu statüde ligde takımı olmayan ya da birinci ligde oynayan gençlerde derece yapan takımlarında önünü kesmiş ve alt yapıda mücadele eden takım sayısı da düşmüş olacaktır.

    Bu yıl Kastamonu BESYO’ya hentbol branşında 24 bayan öğrenci alınacak. Bu öğrencilerden ve Kastamonu’daki sporculardan karma bir takım yapacağım. Bizim işimiz hentbolcu yetiştirmek, hazır yemek değil. Araç ilçemizde alt yapıda 2 tane takımımız var. 96-97 doğumlular Araç Belediyespor’da, 98-99-2000 doğumlular Araç YİBO Spor Kulübü’nde mücadele ediyorlar. Kastamonu merkezde 7 takım bayanlarda alt yapıda çalışmaktadır. Aynı zamanda antrenörde yetiştirmekteyiz. Bu güne kadar katıldığım 24 seminer ve kurstan aldığım tüm bilgileri Kastamonu’daki ve tüm Türkiye’deki antrenörlerle paylaşarak Kastamonu ve Türk hentboluna elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum.

 

          2012-2013 hentbol sezonunda ve ilerleyen yıllardaki hedefleriniz nelerdir?

 

      Kesici- Bu yıl ligin çok çekişmeli ve çok keyifli geçeceğini tahmin ediyorum. 4-10 arasında kimin olacağını kestirmek çok zor olacak. Takımları ve ligdeki sporcuları yaptıkları transferleri çok iyi tanıdığım için bunu çok rahatlıkla söyleyebiliyorum. Her takım 4 ile 10 arasında olabilir. Bizim amacımız ligi olduğunca üstte bitirip Araç Belediyespor’u ve Kastamonu’yu yıllarca Süper Lig’de temsil etmek olacak.

 

 

-Hocam son olarak antrenör bilgi paylaşımı adına kendinizden biraz bahseder misiniz?
 

         Cengiz Kesici - Hentbolhaber.Net Kesici- 1964 Yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde doğdum. İlkokul ve ortaokulu Taşköprü’de, Liseyi Kastamonu EML Elektrik Bölümü’nde bitirdim. Ankara Üniversitesi Kastamonu MYO Elektrik Bölümü’nden Mezun oldum.

 Hentbolla çok küçük yaşta, Erdal Türkmen adlı ağabeyimizin sayesinde tanıştım. Futbol topuyla oynamaya çalıştık ama top büyük olduğu için o yaşlarda sevemedim. 1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü mezunu Beden Eğitimi öğretmenlerim M.Ali Erol ve eşi Vildan Erol sayesinde hentbola yeniden ortaokulda merhaba dedim. 2 yıl okul takımında oynadım. Onların tayinleriyle hentbola ara verdik. 1993 yılında Yaşar Sevim’in de öğrencisi olan Özgür Hakan Akgöl’ün beden eğitimi öğretmeni olarak ilçemize atanmasıyla alt yapıda ve yerel ligde takımlar oluşturduk. Bayan takımımızın antrenörlüğünü şu anda Balıkesir İl Temsilcisi Mehmet Nalçaiyi ve Tülay Oktay yaptı. Bu dönemlerde ve Taşköprüspor Erkek Takımı Süper Lig’de iken yönetici ve Başkan olarak görev yaptım. 2005 yılında Taşköprüspor Erkek takımını 1. LİG’DE çalıştırarak ilk ciddi sınavımı verdim. Daha sonra Kastamonu GMSK’da yönetici olarak görev yaptığım dönemde Şener Ozan’ın rahatsızlığı nedeniyle takımın başına geçtim. İlk defa bayan takımı çalıştırmama rağmen takımı çok iyi tanıyordum. Ligi 4. olarak tamamladık. Avrupa kupalarına gitmeye hak kazandık. O sene Kastamonu Üniversitesi ve Telekom’da lige çıktı. İki kulüp birleşme kararı aldı. Fakat iki takımın birleşmesi ve testler sonunda 26 sporcu boşta kaldı. Kastamonu Üniversitesi’nin Süper Lig hakkı vardı. Elemelerde arta kalan sporcuların isteğiyle Kastamonu Üniversitesi Takımına antrenör oldum. Süper Lig’de 8. olduk. Hedef zaten bu idi. Bir yıl sonra Sağlıkspor’a antrenör olarak başladım. İki maç sonra A Yıldız Milli Takım’daki görevim nedeniyle istifa ettim. Geçen sezon Araç Belediyespor’da çalıştım. Başarı bir ekip başarısıdır. Kondisyonerler Mete Bektaş ve Uğur Doğan, Yardımcı Antrenörler Hüseyin Ünal ve Hüseyin Çiçek, Fizyoterapist Gökçen Akyürek ve Kaleci Antrenörü ve Masöz Ela Korkmaz’ın bu başarıda büyük payı vardır.

 

-Hocam bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder, yeni sezonda size ve ekibinize süper ligde başarılar dileriz.

Bir Yorum Yazın