.
HESABIM
Üye Ol

Aralık’ta Avrupa kıtasında neler olacak?

Hentbol Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finalleri 3-20 Aralık 2020 tarihinde Norveç ve Danimarka’nın en sahipliğinde gerçekleştirecek. Hentbolhaber ekibinden Gürcan Budakçı, EHF Euro 2020 final turnuvasını kaleme aldı.

Yazar: Gürcan Budakçı - Yazının Tarihi: 22 Haziran 2020

GÜRCAN BUDAKÇI / HENTBOLHABER.NET – Tarihlerin 3-20 Aralık 2020 tarihini gösterdiği sıralarda Norveç ve Danimarka orjinli heyecan dalgası tüm Avrupa kıtasına yayılacak.

Kadınlar hentbolunda ülkeler bazında uzun süren hegemonyaların olmayışı bu heyecan ve merakın yüksek olmasını körüklemekte. 2018 Avrupa şampiyonasında 12. olan bir İspanya’nın Dünya şampiyonasında 2. Olması ve şampiyonluğu sansasyonel (sonuçta doğruluğu İspanyollar tarafından kabul edildi) bir kararla kaybetmeleri, 2018 Avrupa şampiyonu Fransa’nın Dünya şampiyonasında kayıp olması, teknik adam Olivier Krumbholz’un devamlılığının sorgulanması gibi bilinmezlerin oluşturduğu değişkenlikler, kadın hentbolunun güzelliğini arttırmaktadır.

Gelelim organizasyon fikstürüne, Norveç ve Danimarka’nın ev sahipliği yaptığı turnuvaya. 14 takım daha katılarak, toplamda 4’erli 4 gruptan 16 takımın 18 gün içerisinde toplam 47 maçtan oluşan bir organizasyon yapılacak. Organizasyonda 250 kadın milli hentbol sporcusu ter dökecek ve hak eden iki ülke sporcuları finalde, Norveç’in Oslo kentinde Telenor Arena salonunda 12500 kişi ( covid-19 müsaade ettiği ölçüde) önünde kozlarını paylaşacak. Peki bize haber verildi mi? Tabi ki verildi. Ülkemiz Fransa, Hırvatistan ve İzlanda’nın da bulunduğu 4 takımdan oluşan 6. grupta yer aldı. Pandemi nedeniyle 2 maç yapıldı. Türkiye – Hırvatistan 21:30 , Fransa – Türkiye 38:17 skorlarıyla puansız grup maçları sona erdi. Önümüzdeki maçlara bakacağız… Bu konunun ayrıca irdelenmesi farklı bir yazı başlığı.

Fransa - Türkiye EHF Euro 2020

Foto: https://www.lequipe.fr/ Fransa – Türkiye EHF Euro 2020

Avrupa şampiyonası grupları nasıl oluştu dersek;

1. GRUP; FRANSA, DANİMARKA, KARADAĞ, SLOVENYA

2. GRUP; RUSYA, İSVEÇ, İSPANYA, ÇEKYA

3. GRUP; HOLLANDA, MACARİSTAN, SIRBİSTAN, HIRVATİSTAN

4. GRUP; ROMANYA, NORVEÇ, ALMANYA, POLONYA

Dağılımları oluştuktan sonra mutlaka favorileriniz oluşacaktır ancak ilk paragrafta yazdıklarımı dikkate almanızı öneririm.

YIL EV SAHİBİ KAZANAN
1994 Almanya Danimarka
1996 Danimarka Danimarka
1998 Hollanda Norveç
2000 Romanya Macaristan
2002 Danimarka Danimarka
2004 Macaristan Norveç
2006 İsveç Norveç
2008 Makedonya Norveç
2010 Danimarka – Norveç Norveç
2012 Sırbistan Karadağ
2014 Macaristan – Hırvatistan Norveç
2016 İsveç Norveç
2018 Fransa Fransa

Tabloda da görüldüğü gibi Norveç’in 7 şampiyonluğu varken en yakın rakibi Danimarka’nın 3 şampiyonluğu bulunmakta. Bu veri ışığında sizce Norveç mi? Danimarka mı? Son Dünya şampiyonu Hollanda mı? İspanya mı? Don Rostov’un forse ettiği ve Ambros Martin’in yönettiği Rusya mı? Diyerek olasılıkları çoğaltabiliriz.

Bu heyecanı yüksek Avrupa’da 200 milyon televizyon seyircine ulaşan olağan üstü hentbol temaşasına ülkemizde hangi yayıncı kuruluş duyarsız kalmayacak acaba? Biz bunun kendiliğinden olmasını beklersek hiçbir şekilde gerçekleşmez. Tüm hentbolda gönlü olan, 7 den 77 ye herkes başta Federasyonumuz birlik olup kamuoyu oluşturarak yayınlanmasını sağlamalıyız. Yeri geldiğinde hepimiz medyada yer alamıyoruz, bu bizi çok etkiliyor diye dem vuruyor. Çağımızdaki sosyal medya gücünü kullanalım ve hareket sağlayalım. Gücümüzün çok farkında olalım, farkındalık yaratalım.

 

Hentbol güzeldir, paylaştıkça çok güzeldir, HENTBOL BİRLİKTE ŞAHANEDİR.

 

Bir Yorum Yazın