.
HESABIM
Üye Ol

“Bazı kulüplerde takımı antrenör değil, oyuncular yönetecek!”

Türkiye Hentbol Federasyonunun Yabancı Oyuncu Kararı sonrası tartışmalar sürerken farklı kesimlerden de yorumar geliyor. Yazarımız Zeynur Pehlivan kendi sosyal paylaşım sitesinden şu şekilde yorumda bulundu:

Yazar: Zeynur Pehlivan - Yazının Tarihi: 14 Nisan 2015

“Hazır gündemimizde yabancı oyuncu sayısındaki değişiklik varken sizlere şunu hatırlatmak istiyorum.
Sanırım hepiniz Voleyboldaki güzel şeyleri takip ediyorsunuzdur
Yıldızlar, Gençler veya A Kadın milli takım seviyesinde kazanılan başarılar.
Vakıfbank, Fenerbahçe, Halkbank, Arkas, Eczacıbaşı, Bursa Büyükşehir Belediye, Beşiktaş Kadın Voleybol gibi takımlarının kazandığı başarılar.
Altyapı çalışmaları muhteşem, sporcu sayısı muhteşem, kulüpler daha muhteşem.
Yönetim, antrenör, menajer veya çalışma olanakları.
Veya dün Ankara’da ki muhteşem Voleybol seyircisi.

Bir iki kulübü bir kenara koyarak söylüyorum.
Bir dönem hentbolumuzda birçok güçlü kulüpler varken sadece Eti’nin yakaladığı başarıyı, şimdi İddia’dan gelecek paralarla var olan kulüplerle nasıl yakalamayı düşünüyorsunuz?
Voleybolda her şampiyonada bir kulübümüzü görüyoruz.
Bizim böyle güçlü kaç tane kulübümüz var?
Hangi takım Lazarov’u veya Karabatic’i buraya getirebilir?
Bu oyuncular bu lige gelir mi?
Yapılması gereken öncelikli konu bence hentbolumuzdaki kaliteyi arttırmaktır.
Yabancı sayısındaki artışı destekliyorum ancak Palmarsson veya Abalo buraya gelmeyecek ki..
Şimdikinden daha kaliteli oyuncular gelmeyecek ki..

Şu anda da ligimizde her takımda birçok yabancı oyuncu var. Ama peki neden hiçbir kulüp Beşiktaş Mogaz takımına rakip olamıyor? Neden? Çünkü gelen yabancılar bu takımı yenecek güçte veya kalitede yabancı oyuncular değil ..Ama voleybol bunu yapabiliyor..
Çünkü voleybol bir Gamova veya Brakocevic’i getirebiliyor.
Çünkü bunları getirebilecek güçlü kulüpleri ve güçlü bir ligi var.
Biz daha kendi oyuncularımıza hak ettiği parayı veremiyoruz.
Voleybolun yıllar önce Erol Ünal Karabıyık döneminde nasıl bir çalışma içinde olduğunu, radikal kararlarla buraya nasıl geldiğini hatırlayalım.
Alt yapı çalışmalarına nasıl önem verdiklerini, okullarda nasıl çalışma yaptıklarını biliyoruz.
Bunu anlamak için Voleybolda okul takımlarındaki ve bizdeki sayılara bakmanız yeterli..

Sonuç olarak şunu söylemek isterim.
Eğer bizde Voleyboldaki gibi,
Profesyonel bir anlayış, profesyonel bir yönetim, profesyonel bir çalışma, profesyonel kulüp, profesyonel bir antrenör, profesyonel oyuncuların olmadığı sürece hentbolumuzda aynı yerde kalacaktır.

Hentbol için zaman harcanmadığı sürece, yani hentbolumuzun amatörce yönetildiği bir yerde, bu gibi kararlar sadece “Karar” olarak kalacak, önümüzdeki yıllardaki hentbolda, bugünkü hentbolumuzdan çok farklı olmayacaktır.. Kimse alınmasın ama şunu bile söyleyebilirim.
Üzülerek söylüyorum ki inşallah olmaz, göreceksiniz bu kadar çok sayıda oyuncuların olduğu bazı kulüplerde takımı antrenör değil, oyuncular yönetecek, antrenöre bile ihtiyaç duyulmayacaktır.”

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Adem
  15 Nisan 2015 15:30 Kullanıcı Profili

  Voleyboldaki gelişmelere bakaca olursak,başarıları sadece bayanlarda görebilirsiniz,çünkü muthiş para devlet bankalarından veriliyor.Erkeklerde külüplerin fazla bir başarı yoktur.Erkek Milli Takım çok vasat düzeydedir.Devlet finansman kuruluşları yardım etmezse,voleybol batar.Vakıf,Halk,Ziraat Bankası Milli Piyango olmazsa çok düşük düzeyde bir lig olur.Bana beş tane dünya çapında erkek voleybolcu sayabilirmisiniz?

 • Adem
  15 Nisan 2015 15:33 Kullanıcı Profili

  Bana dünya çapında beş tane Türk erkek oyuncu sayabilirmisin?

 • Emre
  30 Nisan 2015 14:10 Kullanıcı Profili

  Şunu itiraf etmemiz lazım, hentbola marka değeri olan takımlar gelmediği sürece hentbolumuz gelişmeyecektir.Geçen gün twitterda bir hentbol sever Basketbol 1. Ligindeki takımlara HSL`ye direkt katılım hakkı verilmeli demiş bence çok doğru Karşıyaka, Efes, Darüşafakka, Eskişehir, T.Konya, bu takımlardan bir tanesi bile lige gelse rekabet artar.Gelecek sene bir mucize olmazsa Göztepe süper ligte olacak.Bir İzmir takımı daha lige kazandırılabilirse bu Altay olur, KSK olur, Buca olur rekabet artar.Ben buraya yazıyorum.Fenerbahçe ve Galatasaray`ı hentbola kazandıramamak beceriksizliktir.Hiçbir şey yapamıyorsan 2022 için THF olarak hedefini TMOK`a iletirsin gerekirse onlar görüşür bu takımlarla, zaten bu güzide takımlarımız için de önemli olan Türk sporunun ileriye gitmesi değil mi ? Bir an önce hentbolda lig yönetimi oluşturulmalı, bu görüşmeler böyle bir zemin üzerinde yapılmalıdır.

Bir Yorum Yazın