.
HESABIM
Üye Ol

Beşiktaş Mogaz Hentbol Takımı Bize Neler Öğretiyor?

Beşiktaş Mogaz Hentbol Takımı Bize Neler Öğretiyor?

Köşe Yazarlarımızdan Dr.Zeki Pehlivan’da İstanbul’da ki tarihi maçı takip edenler arasında idi. Dr. Zeki Pehlivan’ın Beşiktaş Mogaz ile Kolding maçı ile ilgili görüşleri ise şöyle oldu:

Haberin Tarihi: 7 Ekim 2014

Her şeyden önce Beşiktaş Mogaz Hentbol Takımını böyle bir önemli ligde mücadelelerinden dolayı kutluyorum. Zaten bu lige kalma hakkını kazanmaları bile başlı başına bir başarıdır, bunu öncelikle vurgulamak istiyorum.

İlk maçını Orlen Wisla Plock takımı ile deplasmanda oynadı ve yenildiler. İkinci maçlarını ise kendi evlerinde 6000 Beşiktaş taraftarı ve hentbol sever önünde oynadılar ve kaybettiler. Dikkat ettiyseniz maç sonuçlarını yazmıyorum. Çünkü benim için maç sonucu önemli değil. Kazansalardı daha çok memnun olur, daha çok mutlu olurdum ama hepimizin odaklanması gereken noktalar bence çok daha başka olmalı.

Bazı arkadaşlarımız hep Beşiktaş, bu kadar yazmak söylemek gerekli mi şeklinde düşünebilir. Evet bir yönden haklı olabilirler ancak Beşiktaş üzerinde durmamızın sebebi bana göre şudur; “5 Ekim Pazar günü oynanan maçta gelen 6000 seyirci ve gerçekleşen organizasyon” diye kısa bir cevap verebilirim.

Sadece seyirci değil tabi ki. Böyle bir şampiyonanın getirdiği bazı zorunlu organizasyon gereklilikleri var. Bunlardan biraz bahsetmek istiyorum.

·         Öncelikle, “hentbole uygun salonlarda oynamamız gerektiği” ortada. Kaleleri duvara sabitlenmiş, yanlarda güvenlik alanı olmayan, reklam panosu koyacak yer bulunmayan salonlarda hentbol oynanmıyor. Bunu dikkate almamız gerek. Muratpaşa Bayan Hentbol Takımımız bize örnek olmalı. Bu gün Beşiktaş ve Muratpaşa yarın Ardeşen, Yenimahalle veya Nilüfer Belediye ya da Kayseri Rainbov. Şampiyonlar her an değişebilir.

·         Gurupta oynanan takımlar dünyaca isim yapmış, en iyi takımları say dediğimizde ilk akla gelecek takımlar. Ve buralarda oynayan oyuncular da en iyi oyunculardan. Bunların oynadığı bir ligde mücadele etmek hem Beşiktaş’ın hem de Türkiye’deki bayan ve erkek tüm takımlarımız için bir öğrenme imkanı sağlamaktadır. Çünkü bu takımlarla oynandıkça ve bu ligin gereklerini yerine getirdikçe, ister istemez siz de bu tür üst düzey organizasyonlar nasıl yapılır, bu takımlarla nasıl oynanır öğreniyorsunuz.

·         Üst düzey kulüpleri ve takımları görerek kendimizi bunlarla kıyaslama şansı buluyoruz. Bu anlamda hentbolün tüm kesimleri için “bir vizyon oluşturma bir hedef belirleme” konusunda bakış açısı sağlıyor.

·         Hentbolün “seyirci ile bütünleştiğinde ne kadar güzel bir spor olduğunu ve daha kaliteli olması için zorladığını” görüyorsunuz. Tüm kulüplerimizi, tüm takımlarımızı bu anlamda çalışmalar yapmaya teşvik edecek bir etki sağlamaktadır.

·         Genç hentbolculerimiz için “kendi idollerini ya da rol modellerini yakından görme” imkanı sağlıyor. Bu da onları nasıl ve ne kadar çok çalışmaları konusunda bilinçlenmelerini sağlıyor.

·         Antrenörler ve hakemlerimiz için de bence iyi bir görsel eğitim imkanı sağlıyor. Bence bir çok seminerden çok daha faydalı diye düşünüyorum. Bu tür maçlar bu gözlede izlenmeli ve antrenör, hakem davranışları, yaklaşımlar çeşitli toplantılarda tartışılmalı.

·         Her ne kadar hentbolü duyuramıyoruz desek de, 6000 kişi duydu ve maça geldi. Gelmeyenlerin dışında da bunun yüz katı da bu maçtan haberdar oldu. Bu sayı daha da artacaktır. Dolayısıyla “yazılı, görsel basın ile sanal ortamdaki iletişim araçları bu anlamda eskisinden daha etkili” kullanılmaya başladı. EHF’ de bile bu yıl ilk defa bukadar Beşiktaş ve Türk Hentbolü yer aldı. EHFTV maçları naklen yayınlıyor. Bizim salonlarımız için de naklen yayın yapılabilecek uygun ortamlar ve yerlere ihtiyacımız olduğu ortada.

Eksikler yok muydu? Vardı elbet, ama o kadar kusur kadı kızında da olur. Bunları burada yazmanın bir anlamı yok, çünkü eksik aramak değil “biz buradan ne öğrenebiliriz” diye bakarsak kendimizi geliştirebiliriz.

Kalkıp tüm aile Ankara’dan İstanbul’a gittiğimize deydi. Geçen yıl Köln’de izlediğimiz dörtlü finalin tadını andıran bir tad vardı. Alıştık artık tüm maçlarda İzmit’te olacağız.

Teşekkürler Beşiktaş Mogaz, hentbol sizinle gurur duyuyor.

Bir Yorum Yazın