.
HESABIM
Üye Ol

Beton Zeminden Çeyrek Finale

Beton Zeminden Çeyrek Finale

Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Hentbol Takımı,beton zeminde çalışıyor, ısıtması ve sağlık odası olmayan,kale filesi yırtık salonda idman yapıyor ama hem ligde hem de Avrupa’da başarıdan başarıya koşuyor.

Haberin Tarihi: 28 Şubat 2013

Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, hentbol de tarih yazıyor. Erkekler Challenge Kupası’nda çeyrek finale yükselen başkent ekibi, bu turda Romanya’nın C.S.U. Suceava takımı ile eşleşti.

Bu sezon ortaya koyduğu performansla hem ligde hem de Avrupa’da dikkatleri üzerine çeken mavi – beyazlılar Erkekler Challenge Kupası’nda çeyrek finale yükseldi. Kupanın 4. turunda Yunanistan temsilcisi A.C Doukas kupanın dışına iten Büyükşehir Belediye Ankaraspor kupanın çeyrek finalinde ise Romanya temsilcisi C.S.U. Seceava ile eşleşti. İlk karşılaşmayı 16 – 17 Mart tarihinde Ankara’da rövanşı ise 23 – 24 Mart tarihlerinde Romanya’da oynanacak.

Zeki PolatTakımın son antrenmanında çalışmalar ve kura hakkında değerlendirmede bulunan Antrenör Zeki Polat, iyi bir kura çektiklerini vurgulayarak bu turu geçmeleri halinde final oynama şanslarının yüksek olduğunu kaydetti. Rakipleri hakkında fazla bilgiye sahip olmadıklarını dile getiren Polat, Lüksenburg veya Belçika temsilcileriyle eşleşmek istediklerini ancak Romen ekibinde elenmeyecek kadar güçlü olmadığını söyledi.

Takım Kaptanı Taner Günay ise, kulüp tarihinde böyle bir başarıya imza atmanın önemine değinerek, "Sezon başından beri teknik ekip ve oyuncu arkadaşlarım büyük gayret içerisinde oldu. Bunun neticesinde çeyrek finale kadar geldik. Tabi amacımız burada durmak değil. Aynı zamanda ligde ve Türkiye Kupası’nda hedefler doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Çalışarak başarımıza devam edeceğiz." dedi.

Bu aşamadan sonra Avrupa’da köklü ve iyi takımlarla karşılaşacaklarını ifade eden Günay, iyi mücadele sonrası bir üst tura adlarını yazdıracaklarını söyledi.

KAPTANDAN BÜYÜK FEDEKARLIK

Öte yandan hem takımın kalecisi hem de kaptanı olan Taner Günay’ın ise takımı için büyük fedakârlık yaptığı ortaya çıktı. Hentbol oynamanın yanında beden eğitimi öğretmeni olan Günay, görev yaptığı Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde her gün ders sonrası antrenman için Ankara’ya geliyor.

https://i0.wp.com/www.hentbolhaber.net/uploads/FCK/taner_gunay_ankara_buyuksehir_belediyespor.jpg

Her gün yaklaşık 250 km. yol yapıp antrenman için yol yaptığını ifade eden Günay, bu fedakârlığını ise "Bu benim işim. Yapmak zorundayım. Burayı da çok seviyorum. Aynı zamanda burası da benim işim. Zor mu, tabi ki zor, ama yapmak zorundayım." sözleriyle anlattı.

ISITMASI, DUŞU VE SAĞLIK ODASI OLMAYAN, KALE FİLESİ YIRTIK SALONDA HAZIRLIK

Öte yandan sergilediği performansla ligde ve kupada büyük başarılara imza atılırken, diğer yandan bu başarılar öncesi hazırlık yapılan salon ise içler acısı. Özellikle sporda 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığının ön plana çıktığı günlerde, Hentbol Süper Lig lideri ve Avrupa Kupası’nda çeyrek finale yükselen takımın özverisi bu anlamda ön plana çıkıyor.

Salondaki ilgisizlik oyuncuların hedeflerinde bir sapma meydana getirmezken, yinede salonda bulunan kaloriferlerin yanmaması, sıcak su bulunmaması, kale filelerinin yırtık, kapı kilitlerinin kırık ve en önemlisi salon zemininin çamurlu ve sert olası oyuncuların moralini bozuyor.

Durumla ilgili görüşlerini dile getiren teknik patron Zeki Polat, durumdan şikayetçi olsa da, salon bulup çalışabildikleri için ise şükrediyor. Zeki Polat, salonun hentbol de sadece Ankara için değil, Türkiye içinde büyük eksiklik olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Şuan bulunduğunuz 20’ye 40 salon aslında bizim için dezavantaj. Böyle bir salon Türkiye’de sayılıdır. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile bir görüşmemiz oldu. Milli Eğitim’de tesislerle ilgili projelerde küçük ve büyük iki tip salon var. Ama ikisi de hentbol için ufak salonlar. Bu eksikliklerle tüm takımlar çalışmaya çalışıyor. Çok iyi salonlarda çalışmak isteriz. Bu salon hentbol için çok elverişli değil. Salon fiziksel ve zemin açısından hiç verimli değil. Ama biz bu salonu bulduğumuz için dahi yine de mutluyuz.
 

Ankara Büyükşehir Belediyespor Hentbol

Bazı takımlar salon sıkıntısı nedeniyle gece geç saatlerde çalışabiliyorlar. 2000’li yıllarda böyle salonlarda çalışmak büyük kayıp. Bu tür salonlarda kimse çalışmak istemez. Daha güzel, daha temiz özellikle zemini Avrupa şartlarına uygun salonlarda çalışmak isteriz. Ama basketbol voleybol bunu bizim kadar yaşamıyor. Tabi bu birazda sponsorların ilgisiyle orantılı. Biz hentbola ilgiyi artırırsak sponsorların dikkatini çekebiliriz. Örneğin Avrupa’da hentbol de kullanılan malzemeyi biz burada yaptırarak kullanmaya çalışıyoruz. Avrupa birinci kalite ile hazırlanırken biz bu durumda 4. belki 5. kalite ile rakiplerle mücadele ediyoruz."

Bu şartların 2020 Olimpiyat adaylığı için büyük kayıp olduğuna dikkat çeken Polat, "2020 için sporcu yetiştirmek istiyoruz. Ama tesislerin ve materyallerin eksikliği nedeniyle büyük kayıp yaşıyoruz." diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

"Elimizde bu salonları kullanmaktan başka seçenek yok. Haftada üç gün THF salonunu 3 günde Şevket Evliyagil Ticaret Meslek Lisesi Salonu’nu kullanıyoruz. THF’nin salonunda ki şartlar gayet uygun ancak okulumuz salonunda maalesef olumsuzluklar var. THF’nin salonunu bir çok takım kullanıyor. Antrenman saati bulmak bazen zor oluyor. Biz yine salon bulduk bazı takımlar antrenman yapacak salon bulamıyor."

Takım Kaptanı Taner Günay
ise, özellikle kışın bu durumun zorluğunu ve yokluğunu daha fazla hissettiklerini dile getirerek, "Özellikle salonun ısınmaması kaleci olmam nedeniyle benim için çok büyük dezavantaj. Isınamıyoruz, ısınsak da belli bir zaman sonra soğuma gerçekleşiyor. Toplara istediğimiz gibi hamle yapamıyoruz ve istediklerimiz gerçekleştiremiyoruz. Üşüyoruz buda konsantrasyonumuzu çok olumsuz etkiliyor. Tabi bunların önlenmesi çok iyi olur. 2020 Olimpiyatlarına talibiz. Çok büyük olanaklarımız var. Biz ne olursa olsun başarıyı isteyen bir takım olacağız." şeklinde konuştu.

Kaynak: Emrah Karakütük / Ankara -CİHAN

Bir Yorum Yazın