.
HESABIM
Üye Ol

Bir Maç İzledi Antrenör Oldu

Bir Maç İzledi Antrenör Oldu

Türk hentboluna 35 yıldır birçok ismi kazandıran antrenör Muhsin Devrim, 4’ü geçen sezon olmak üzere okul sporları ve altyapı kategorilerinde çalıştırdığı ekiplerle 52 kez final oynadı.

Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2013

Hentbolda, geçen sezon Mevlana İlkokulu ile küçük ve yıldız kızlarda, Suphi Koyuncuoğlu Lisesi ile genç kızlarda, İzmir Büyükşehir Belediyespor’la küçük kızlarda şampiyonluk yaşayan Muhsin Devrim, 1979’dan bu yana çeşitli okullar ve kulüp takımlarının altyapı ekipleriyle 52 Türkiye finalinde mücadele etti. Devrim’in çalıştırdığı takımlar 25 kez birinci, 17 defa ikinci ve 10 kez de üçüncü oldu. Muhsin Devrim Yıldız Milli Takımı ile 1993’te balkan dördüncüsü olurken, diğer iki sene şampiyonluk elde etti.

Soruları yanıtlayan Devrim, 65 yaşında olduğunu ve 1971’de Beden Eğitim öğretmeni olarak görev yapmaya başladığını söyledi. O dönemde Türkiye’de hentbolun yaygın olmadığını ve neredeyse hiç oynamadığını kaydeden Devrim, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

Muhsin Devrim

"Türkiye’de bir süre Kara Harp Okulu’nda futbol sahasında hentbol oynanmış. Ben 1977’nin sonlarına doğru İzmir’de bir maç izledim ve hentbol ilgimi çekti. Daha sonra yurt içi ve yurt dışında antrenör seminerlerini takip ettim ve kendimi geliştirdim. İlk olarak 1979’da Karabağlar Meslek Lisesi ile Türkiye üçüncüsü olduk. Ondan sonra da hentbola olan tutkum hiç azalmadı ve artarak devam etti. Geçen sene 4 takımla Türkiye birinciliği gururunu yaşadım. Bu, Türkiye’de bir ilk oldu. Genç antrenörlerin ‘Ne zaman bırakacaksınız sorularına, ‘Beni yenin bırakayım’ diyorum."

Devrim,
hentbolun yaygın bir spor olmadığını, 35 yıllık kariyerinde hentbolla ilgisi olmayanları hentbolcu yaptığını söyledi. Son dönemde yetiştirdiği 7 hentbolcunun hem İzmir Büyükşehir Belediyespor’da hem de Genç Milli Takımı’nda mücadele ettiğini kaydeden Devrim, "Zamanla iyi bir hentbolcunun nasıl daha iyi yetiştirilebileceğini öğrendim. Sağlığım elverdiği sürece Türk hentboluna yeni isimler kazandırmak istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: A.A

Bir Yorum Yazın