.
HESABIM
Üye Ol

Brezilya Hentbolu Avrupa’dan Öğrendi

Brezilya Hentbolu Avrupa’dan Öğrendi

Sporumuz.Com yazarlarından Zeynur Pehlivan, Sırbistan’daki Bayanlar Hentbol Dünya Şampiyonasında Kupayı alan Brezilya’yı sporseverlere anlattı.

Haberin Tarihi: 24 Aralık 2013
Zeynur Pehlivan, Sporumuz.com sitesinde yer alan yazısına şöyle başladı:
"1980’li yıllarda Hortaş Yenişehir Kulübü Bulgar Sanev’ i kadrosuna katmıştı. Ender olarak elimize geçen World Handball Dergisi’nden sonra, hentbolda gördüğümüz ilk yabancıydı Sanev… Antrenörlerimiz çok istekli, araştıran ve bunu uygulamaya çalışan kimselerdi. Ama bir çoğu katıldığı seminerlerden veya kurslardan öğrenmişti hentbolu.  O nedenle Sanev bizim için muhteşem bir örnekti. O da nereye geldiğinin farkındaydı ve elinden gelen bütün gayreti, bildiği hentbolu önce takım arkadaşlarına, daha sonra da bizlere öğretmek için harcadı. Sanev bize; ‘bir oyun kurucu nasıl olur, nasıl hareket etmelidir, diğer oyunculara nasıl örnek olmalıdır’dan örnekler veriyordu. Ondan çok şey öğrenmiştik. Çünkü, o zamanlar Bulgaristan bizden çok çok ilerideydi. Çünkü hentbol Avrupa’da oynanıyordu. Biz henüz Avrupa’lı olamamıştık.
 
Brezilya, Sırbistanda yapılan Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonasında, Dünya Şampiyonu oldu. Bir Amerika kıtası ülkesi…  Bir Amerika kıtası ülkesi, ama oyuncuların büyük çoğunluğu Avrupalı… "

Zeynur Pehlivan’ın yazısını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.sporumuz.com/brezilya-hentbolu-avrupadan-ogrendi-makale,307.html

Bir Yorum Yazın