.
HESABIM
Üye Ol

Dünya Şampiyonası ilk grup maçlarının ardından

25. Kadınlar Dünya Hentbol Şampiyonası başladı ve 32 takımın heyecanı ile devam ediyor. Antrenör Gürcan Budakçı, Hentbolhaber.Net takipçileri için ilk grup maçlarını kaleme aldı.

Yazar: Gürcan Budakçı - Yazının Tarihi: 6 Aralık 2021

İçinde bulunduğumuz 2021 yılının son ayının gelmesini sabırsızlıkla bekliyorduk. Aralık ilk gün ile başlayan heyecan hız kesmeden devam ediyor. Ev sahibi İspanya ve Arjantin maçı ile açılan perde de ilk maçlarda gözümüze takılanlar, akıllarda kalanlar nelerdi biraz onlardan bahsedelim:

Daha öncede yazdığım gibi şampiyona 8 gruptan ve her grupta 4 takımdan oluşan, toplamda 32 takımlı bir organizasyon. Maçların seyir imkanının olması da (youtube üzerinden) bizleri keyiflendiriyor. Ekranlardan görebildiğimiz kadarıyla spor salonları da şampiyona için son derece güzel hazırlanmış. Şampiyonaya salonlarını hazırlayan şehirler ise; Granolles şehri Palau d’Esports de Granollers salonu (5685 kapasite), Lliria şehri Poliesportiu Pla de L’Arc salonu (4200 kapasite), Castello şehri  Pabellón Ciutat de Castelló salonu (5263 kapasite), Torrevieja şehri Palacio de los Deportes de Torrevieja salonu (4500 kapasite). Tüm şehirler İspanyanın doğusunda Ege denizine kıyı şehirler.

Teknolojik yeni bir gelişme olmamasına karşın önceki kazanımlar devam ediyor. Örnek olarak hakemlerin kararsız kaldığı durumlarda görüntülü olarak pozisyonu tekrar izlemesi, molaları antrenörlerin buton yardımı ile alması gibi önceki kazanımlar devam etmekte. Bazı denemeler kullanılmamakta örneğin: 25. Erkekler dünya şampiyonasında gol olup olmadığının anlaşılabilmesi için kaleye yerleştirilen kameralar bir daha kullanılmadı. Ben İspanya’da süre bitiminde kalelerde yanan led ışıklı sistemi beklerdim. Fransa Angola maçında böyle bir pozisyon oldu ve hakemler görüntülü sisteme baş vurdu. Bu sistemler bizim ülkemize de entegre edilebilir. Butonlu mola sistemi, Görüntülü sistem gibi sistemler ve basit akılcı bir biçimde hayata geçirilebilir.

Maçları ve takımların ilk maçlara göre değerlendirmesini yaparsak:

 A GRUBU

Slovenya, Fransa, Karadağ, Angola

Fransa son olimpiyat şampiyonu olarak rakibi Angola karşısında zorlanmadı. Sol ve sağ oyun kurucuda Lacrabere, N’Gouan, Kanor gibi dış atış konusunda dikkat çeken isimler formsuzluk ve sakatlık nedeniyle olmamasına rağmen, Tokyo’daki oyun anlayışını sürdürmekte. Angola’da ise tanıdık yüz Ruth Francisco JOÃO’yu arandık ve doğal olarak yoktu.

Slovenya ve Karadağ maçı ise Kastamonu Belediyesi takım arkadaşlığından rakip olma durumunu oluşturdu. Karadağ da Jovanka RADICEVIC ve Marina RAJCIC, Slovenya da Nina ZULİC karşı karşıya geliyorlardı. Ancak bu karşılaşmada ben daha çok Karadağ kadın hentbolunu yaratmış, dünyada en iyi antrenörler arasında yer bulan Dragan ADZIC karşısında eski oyuncusu Bojana POPOVIC’in performansını merak ediyordum. Karadağ 2012 yılında Avrupa şampiyonluğunda ve olimpiyat ikinciliğindeki büyük başarısını ADZIC’e borçlu. Bojana POPOVIC ise bu zamana kadar olan antrenörlüğünden dikkat çekici sinyaller veremedi. Hatta  2020 Tokyo yolunda muhteşem Norveç zaferinde bile antenör Kim Rasmussen vardı. İspanya’daki karşılaşmada ise Liyakat, bilgi, rütbe kendini çok açık ortaya koydu ve  Dragan ADZIC’li Slovenya 60 dakikayı 18 – 28 ile Karadağ karşısında üstün bitirdi. Maç bitiminde ise Dragan ADZIC tüm Karadağlı oyuncular ile içten bir şekilde kucaklaştı. Hatta en son Itana GRBIC ile bir baba kız resmi çizdiler desem yeri vardı.

B GRUBU

Rusya Hentbol Federasyonu, Sırbistan, Kamerun, Polonya

2016 Rio olimpiyatları, 2018 Avrupa şampiyonası, 2019 Dünya şampiyonası ve 2020 Tokyo olimpiyat oyunları kürsü sahibi Rusya 2021 Dünya şampiyonasına çok büyük eksik ve antrenör değişikliği ile geldi. 2020 Avrupa şampiyonası ortasında antrenör değiştiren ve Alexey Alekseev ile yoluna devam eden, bu antrenörle Tokyo ikincisi olan Rusya, 2021 Dünya şampiyonasına eski oyuncusu yeni antrenörü Liudmila BODNIEVA ile geldi. SEN, BOBRONİKOVA, VYAKHİREVA, KUZNETSOVA, MAKEEVA, GABİSOVA gibi birçok oyuncudan yoksun genç bir kadro ile ispanyadaki ilk maçına çıktı. 40-18 gibi çok rahat bir skor ile Kamerun’u yendi. Ancak Kamerun performanslarını ve antrenörlük meziyetlerini sınayacak bir rakip değildi.  İlerleyen maçlarda bu performanslar çok sıkı bir şekilde sınanacak.

Sırbistan’ı ise yakın tarihte bizim milli takımımız ile yaptığı maçtan hepimiz hatırlıyoruz. Polonya’yı 25-21 ile geçerek hanesine 2 puan yazdırdı.

C GRUBU

Norveç, Romanya, Kazakistan, İran

Bu grupta Norveç ve Romanya sıkıntısız yollarına devam edecekler gibi görülmekte.

Hentbol Kadınlar Dünya Şampiyonası yayıncı kuruluşları belli oldu

D GRUBU

İsveç, Hollanda, Porta Riko, Özbekistan

Bu grupta Hollanda ve İsveç sıkıntısız yollarına devam edecekler gibi görülmekte. Son Dünya şampiyonu Hollanda ile Tokyo 4.sü ve alkış toplayan İsveç’in 7 aralıktaki maçını merakla beklemekteyim.

E GRUBU

Slovakya, Almanya, Macaristan, Çekya

Bu grupta Almanya ağırlığını gösterdi. 6 aralıktaki Almanya Macaristan maçı grup birinciliğini belirleyecek. Çekya takımı için birkaç cümle kurmak isterim. 2020 Avrupa şampiyonasında dikkatleri üzerlerine çeken iyi oyuncuları vardı. Özellikle kaleci Petra KUDLACKOVA, gösterdiği performansla Fransa Dijon takımı transferini gerçekleştirdi. Ancak bu şampiyonada iki maçta önceki performansını gösteremedi.

F GRUBU

Danimarka, Kongo, Tunus, Güney Kore

Danimarka ve G.Kore bu grup için favori. G.Kore’de  tek lejyoner olan Eun Hee RYU’nun Györi Eto’daki performansı milli takımda da merak ediliyordu. Bu konuda Eun Hee RYU elinden geleni yapmakta.

Hakemlerimiz Dünya Şampiyonasında

G GRUBU

Hırvatistan, Brezilya, Japonya, Paraguay

Bu grupta ise Ulrik Kirkely (Odense antrenörü) görevine son verip, Japon  Shigeo Kusumoto’yu getirip antrenör değişikliğine giden Japonya, Sol oyun kurucusu Milli takımı bırakan Brezilya ve 2020 Avrupa şampiyonası 3.sü Hırvatistan var. Birkaç yorumda Brezilya’nın Hırvatistan’ı yenmesini normal sonuç olarak cümle gördüğümde şaşırdım. Bence Brezilya şampiyonanın ilk sürprizini gerçekleştirdi. 2020 de değişik tekniği ile adından söz ettiren Tea PIJEVIC özellikle Brezilya maçında hiç varlık gösteremedi. Sakatlık sonrası Metz forması altındaki eski performansına ulaşamayan Ivana KAPITANOVIC’te yenilgiye dur diyemedi. Nenad SOSTARIC’in 2020 de yaptığı “Hırvatistan kadın hentbolunda da var” haykırışı, 2021 Dünya şampiyonasında susacak mı? Merak edilen soru bu.

H GRUBU

Avusturya, Arjantin, Çin, İspanya

Bu grupta İspanya rahat şekilde ilerlerken, güney Amerika’nın yükselen yıldızı Arjantin de Avusturya galibiyeti ile bir üst tura göz kırptı ve açılış maçındaki ilk yarı performansı ile de alkışı hak etti.

İlk maçlar ve dikkat çekmek istediğim noktalar bunlar, tabi ki bu spor özellikle de hentbol her an her şey değişebilir. Bizde bu değişkenliği ve heyecanı seviyoruz. Bakalım ilerleyen 19 günün sonunda şampiyona nasıl şekillenecek.

Bir Yorum Yazın