.
HESABIM
Üye Ol

Ergün Şahin: “Türk köylerinden kulüp çıkmıyor”

Ergün Şahin: “Türk köylerinden kulüp çıkmıyor”

Anne ve babası işçi olarak Almanya’ya yerleşen Ergün Şahin, Almanya’da 3 bin 500 kişilik bir köyün takımı olan HSG Rodgau Nieder Roden’de antrenörlük yapıyor.

Haberin Tarihi: 23 Aralık 2021

HENTBOLHABER.NET – Her çarşamba Hentbolhaber.Net sosyal medya hesaplarında yayında olan, Yılmaz Acar Davut’un sunduğu  “Hafta Ortası” programında Almanya’da yaşamakta ve HSG Rodgau Nieder Roden’de antrenörlük yapan Ergün Şahin konuk oldu.

Almanya doğumlu, 48 yaşındaki Şahin, Almanya’daki hentbol atmosferini aktarmak adına, hentbolhaber.net ayrıcalığıyla ekranlara gelen Hafta Ortası programına konuk oldu. Almanya’nın köylerinden hentbol takımları çıktığını söyleyen Şahin; “Türk köylerinden kulüp çıkmıyor” dedi.

“HENTBOLLA BÜYÜDÜM, HENTBOL BURADA KALE”
SG Rodgau Nieder Roden Antrenörü Ergün Şahin: “Hentbolu Alman arkadaşlardan gördüm. Alman arkadaşlar vesilesiyle hentbolla tanıştım. Burada 3 bin 500 nüfuslu bir köyde oturuyoruz. Burada da en çok oynanan spor hentbol. Hentbolla burada tanıştım, burada öğrendim. Hentbolla büyüdüm. 7 yaşından beri oynuyorum. 32 yaşından beri de antrenörlük yapıyorum. Almanya’da eğitimlerimi bitirdim ve DHB’den (Almanya Hentbol Federasyonu) lisanslarımı aldım. Çocukları eğitiyorum, geleceğin antrenörlerini eğitiyorum. Küçük çocukları ilçeye ve ile doğru iletiyorum, oradan doğru da eyaletten Milli takıma gidiyorlar.”

Şahin: “Bağlı olduğumuz ilçemizde de hentbol büyük bir kale. 10 kilometre ilerimizdeki bir yerleşkenin takımı 2. Lig’de, 18 kilometre ilerimizdeki bir takım ise 1. Lig’de oynuyor. Çevrem hentbol kulüpleriyle dolu. 3 bin 500 kişilik köyle bir lig kulübü var, erkekler takımı var, genç takımı, çocuk takımı var. Alt yaş gruplarını ve erkek-kadın takımlarını dahil ettiğimizde bir kulübün 16 takımı var. Burada yüz köy varsa 80’i hentbol oynuyor. Hentbolcu sayısını siz düşünün.”

“3 BİN 500 NÜFUSLU KÖYÜN 100 YILLIK HENTBOL KULÜBÜ”
3 bin 500 nüfuslu Nieder Roden köyünün 3. Lig’de oynayan bir takımı olduğunu söyleyen Şahin; “100 yıllık bir kulübüz. Takımımız köyün adını taşıyor. Bana 65 kilometre uzaklıkta. Her gün gidip geliyorum. Burada 8. Lig’e kadar lig sayısı gidiyor. Sonrasında ise gençler, yıldızlar grubu geliyor. Onlar da birkaç ligde oynuyor. Bütün Almanya düşünüldüğünde gerçekten güzel bir hentbol iklimi var. Biz 3. Lig’de oynuyoruz. Benim takımım çok genç bir takım. 16 yaşından 21 yaşına kadar oyuncularım var, iki oyuncum 26 yaşında. 3. Lig’de kalmak istiyoruz ama çok zor olacak. 4 saat yolculuk yaptığımız deplasmanlar oluyor.”

“FEDERASYONUN ARKASINDAN İLERLİYORUZ”
Şahin: “Federasyondan önden gidiyor biz onun arkasından ilerliyoruz. Federasyonu bize yolu gösteriyor. Bu da çok önemli. Bir baş olmalı. Almanya Federasyonu’nun altında eyalet federasyonları var. Onlar da her şeyi ayarlıyor. Basamak basamak bir sistem var.”

“GELECEK KORKUMUZ YOK”
Şahin: “Gelecek korkumuz yok. Tabi ki pandemiden dolayı sıkıntılar yaşıyoruz ama geleceğimizi planlayabiliyoruz. Tek korkumuz genç ve gelecek vaat eden oyuncularımızı, üst lige çıkamadan üst ligden takımlara kaptırmak. Onun için 3 yıllık, 5 yıllık planlamalarımız dahilinde üst lige çıkmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli planlamalar yapabiliyoruz.”

“İYİYE GİDİYOR”
SG Rodgau Nieder Roden Antrenörü Ergün Şahin: “Türk hentbolunu on yıldır takip ediyorum. Bizim Türk köylerinden kulüp çıkmıyor. Herkes futbolu voleybolu tanıyor. Türkiye voleybolda yükseliş çağında. İnşallah hentbolda da olur. Eskilere doğru gitsek, hentbol daha popülerdi. İnşallah Türkiye’deki hentbol daha yukarı çıkar. Geleceği iyi görüyorum. Herkes kendi profesyonelliği doğrultusunda çalışmalar yapıyor. İyiye gidiyor.”

KULÜP YAPILARI, ORGANİZASYONLARI VE SPONSORLUK
Şahin: “Finansmanı kulüp sağlıyor. Kulüplerin devamlılığı için sponsorluk önemli. Sponsorlarla irtibata geçip destek isteyerek ekonomik istikrar sağlanıyor. Bütün kulüplerin sponsoru var. Formamızda, spor salonlarımızda sponsorlarımız yer alıyor, medyada da sponsorlarımız yer alıyor. 3 bin 500 kişilik köyde 3. Lig’deki takımımız şu anda 300 taraftar önünde maçlarını oynuyor. Üst liglerdeki atmosfer daha farklı, 4 bin 500’ün üzerinde taraftar maçlara katılım sağlıyor. Medya da oldukça ilgi gösteriyor, gazeteler yazıyor. Kulüplerin kendi dergileri var. Tüm kulüplerin sitesi olmalı. Bu kulüpte ne yapılıyor, nasıl gelişmeler var paylaşılması lazım. Kulüpler, medya olarak daha aktif olmalı. Sadece A takım değil gençlere de sitelerin haberlerinde yer almalı. Bunlar profesyonellik. Şampiyonlar Ligi’nde oynayan takımımızın sitesi dahi yeterli değil. Burada küçük takımların dahi her maça özel dergileri var. Her maçla ilgili bilgi veriliyor. Kimle oynanacak, puan tablosunda ne durumdayız, hangi oyuncular var; izleyen daha bilgili bir şekilde izliyor. Herkes maçtan önce dergiyi alıp bilgi sahibi oluyor. Bunlar çok önemli şeyler.”

 

Bir Yorum Yazın