.
HESABIM
Üye Ol

Fransa’da hentbolun önlenemez yükselişi

Fransa’da hentbolun önlenemez yükselişi

Hentbolun Fransa’daki önlenemez yükselişi devam ediyor. Geçen yıl 2.lige düşmekten zor kurtulan Paris Handball, Arap sermayesini takıma çekerek büyük bir atılıma imza attı. Dünya hentbolunun yıldızları bu yıl Paris’te parlayacak.

Haberin Tarihi: 4 Eylül 2012

Son 2 Olimpiyatta şampiyonluk yaşayan Fransa’da ligin kalitesi de giderek artıyor. Yıllardır Montpellier’ye rakip üretmekte zorlanan ve zaman zaman Chambery ile Ivry’nin çıkışları hariç sürprizlerin yaşanmadığı ligde, bu yıl oldukça iddialı bir takım parkede olacak.

2 Yıl önce birinci lige yükselip, düşme tehlikesinden hiç kurtulamayan takıma Arap sermayesinin girmesiyle birlikte, bütçeler yaşanan artış sansasyonel transferleri de beraberinde getirdi. Geçen yıl toplam 2,5 milyon Euro bütçesi olan ekip, bu yıl yalnızca transferler için 8 milyon Euroluk havuz oluşturunca, deyim yerindeyse kulübün beli doğruldu.

Önce Fransa dışındaki milli Fransız oyuncular Luc Abalo ve Didiert Dinart ile başlayan transfer rüzgarı, tecrübeli Sırp Mladen Bojinovic, gelecek vadeden Hırvat Marko Kopljar ve ligin en tecrübeli kanatlarından Montpellier’li Samuel Honrubia transferleriyle hız kazandı. Dünya çapında bir yıldız almadan dinmek bilmeyen transfer rüzgarının son getirisiyse, dönem itibarıyla hentbolun en büyük yıldızı Danimarkalı Mikkel Hansen oldu. Son Dünya Şampiyonası’nda gol kralı olan ve son Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyalı takımın en önemli oyuncusu olarak dikkat çeken Hansen, başkent ekibiyle yıllık 500.000 Euro bedelle toplam 4 yıllık anlaşmaya imza attı.

Büyük bütçelerle adından sıkça söz ettiren takımın başkanı Jean Claude Blanc’sa durumdan memnun. Katar Spor Yatırımları’nın sponsorluk ilgisinin uzun vadeli olacağını söyleyen Blanc, şimdiye kadar yaptıkları en önemli işin, Mikkel Hansen’i kadroya katmak olduğunu dile getirdi. Şampiyonluk yarışının çetin geçeceğini söyleyen deneyimli başkan, takımın asıl hedefinin önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa’da başarı olacağını da sözlerine ekledi.

Chambery’nin Gille kardeşlerin 3’ünü de yeniden aynı kadroda toplaması, Montpellier’nin Karabatic kardeşlerle müthiş bir iskelet oluşturması ve Paris Handball’un bu çıkışı, yeni sezonda Fransa Ligi’nde çetin bir şampiyonluk mücadelesinin yaşanacağı sinyalini veriyor.

Kaynak:Sports TV

Bir Yorum Yazın