.
HESABIM
Üye Ol

Gökhan ÇETİNBAŞ: ‘4 Büyükler’

Gökhan ÇETİNBAŞ: ‘4 Büyükler’

Türk Hentbolunun NTVSPOR ile buluşmasından sonra, tanıdığı isimlerden biri olan Gökhan ÇETİNBAŞ’ın, NTVSPOR’da yayınlanan köşe yazısını siz hentbol severler ile paylaşmak isteriz.

Haberin Tarihi: 21 Ocak 2013

Olimpik sporlar arasında takım sporlarının farklı bir yeri vardır. Her ne kadar bireysel sporcuların kendi taraftarları olsa da takım sporları taraftar olmayı daha çok önemser. Bunda biraz da takım sporlarının lig sistemininin de etkisi var. Çoğu sporsever için olimpiyatlarda takım sporları çok daha tanıdık yüzleri bir araya getiriyor.

Genelde yıl içinde de çoğu ülkede sıralama değişse de 4 takım sporu en fazla takip edilen sporların başında geliyor. Ülkemiz için bu sıralamayı futbol, basketbol, voleybol ve hentbol olarak yapmam mümkün. Bu sporların sıralaması çoğu ülkede daha farklı, mesela ülkemizde 4 büyüklerin sonunda yer alan hentbol özellikle kuzey ve orta avrupada en fazla takip edilen sporlardan biri. Son 1,5 yılda daha yakından tanıdığım türk hentbolunda da büyük bir potansiyel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Türk hentbolu 1980’lerde zirvede yer alıyordu. Özellikle Arçelik, İstanbul Bankası, Eskişehir Eti, ASKİ, TMO gibi bir çok takımın varlığı Türkiye’de hentbolu gazetelerin ilk sayfalarına taşımıştı. Tabi Beşiktaş’ı da unutmamak lazım, 1980 ve 1981 yılında şampiyonluğa ulaşan siyah beyazlı ekip halen erkeklerde Türk hentbolunun en büyük lokomotifi.

2000’li yıllarla beraber bir tür duraklama devrine giren hentbol özellikle son yıllarda eski güzel günlerine dönmenin sinyallerini veriyor. Kadınlarda Muratpaşa Belediyesi’nin üst üste avrupa kupasında final oynaması, Beşiktaş ike Ankaraspor arasında geçen sene oynanan final serisi, avrupada Türk sporunu belki de en iyi temsil eden Yeliz Özel gibi özel bir hentbolcunun varlığı Türk hentbolunun önünün açık olduğunun bir kaç göstergesi. Bu arada avrupa kupalarında bir çok maç yöneten Türk hakemlerini de unutmamak lazım.

Bu gelişimde doğal olarak federasyonun ve Başkan Bilal Eyüboğlu’nun büyük katkısı var. Federasyonun hentbolun tanıtımını başlı başına bir proje olarak ele alması, başta alt yapılar olmak üzere hentbolun bir çok sorununu çözmeye çalışırken, hentbolun ihtiyaç duyduğu ilgi seviyesini de arttırmak açısından çok önemli.

Tabii şu anda söz konusu olan sadece büyük bir potansiyel. Hentbol ailesi büyük ve güzel bir aile ve şu ana kadar herkes hentbolun gelişmesi ve daha fazla tanınması için elinden geleni yapmaya hazır. Federasyondaki bir çok gizli kahraman ellerinden ne iş gelirse yapma gayreti içerisinde.

Ama her şeyi toz pembe olarak görmek hala mümkün değil. Kaliteli oyuncu havuzu hem erkeklerde hem de kadınlarda çok dar. Özellikle kadınlarda şu anda ligde yer alan 2 takım ile diğerleri arasındaki fark, la ligada yok. Muratpaşa Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi ligde her kupaya aday. Okullarla yaptığı işbirliği sayesinde alt yapıda bir çok hentbolcu yetiştiren Üsküdar Belediyesi güçlü kadrosu ile Challenge kupasının da favorilerinden biri. Burada bir parantez açarak Muratpaşa Belediye başkanı Süleyman Evcilmen ve Üsküdar Belediye başkanı Mustafa Kara’yı spora verdikleri destek dolayısyla kutlamak gerek.

Erkeklerde Beşiktaş son yılların en güçlü takımı. Sadece hentbol içinde değil Türkiye’deki takım sporlarında Beşiktaş kadar sporu domine eden başka bir takım son yıllarda yok. Ama geçen sene Ankaraspor final serisinde bu dominasyona son vermek için muhteşem bir mücadele verdi. Erkek hentbolunda da önümüzdeki yıllarda büyük bir değişim kaçınılmaz görünüyor. Diğer sporlarda yabancı sayısını azaltmak özellikle alt yapılar için bir çözüm gibi gözükürken şu anda hentbolda en azından önümüzdeki 1-2 yıl için yabancı oyuncular hentbolun seviyesini yükseltmeye devam edecek gibi duruyor.

Hentbolla ilgili en büyük sorun tesis sıkıntısı. Bir çok spor salonu basketbol ve voleybol düşünülerek yapılıyor ama normal bir hentbol sahası basketbol sahasından 12 metre daha uzun. Bu yüzden hentbol için özel yapılmış ya da en azından hentbol da düşünülerek yapılmış salonlara ihtiyaç var. Tabi aynı şekilde bu salonların zeminlerinin de uluslararası federasyonun talimatlarına uygun serilmesi gerekiyor. Mesela erkek hentbolunun lokomotifi Beşiktaş bile yetersiz bir hentbol salonuna sahip durumda. Federasyon Ankara’da inşa ettirdiği salonla en azından hentbolu Ankara’da evsahibi konumuna getirdi. Aynı şekilde Muratpaşa Belediyesi de yeterli bir salona sahip. Ama İstanbul’da düzgün bir hentbol salonu bulmak mümkün değil. Tabi buradaki kriter sadece ölçüler değil, televizyon yayınları, seyircinin ulaşımı, skorbord gibi teknik donanımlar da bu “düzgünlük” kriterlerini oluşturuyor.
 

Gökhan Çetinbaş

NTVSPOR.NET Yazarı
gokhan.cetinbas@ntv.com.tr

Bir Yorum Yazın