.
HESABIM
Üye Ol

Hentbol Çağ Atlıyor

Hentbol Çağ Atlıyor

Hentbola teknolojik yenilik geliyor.

Haberin Tarihi: 10 Mayıs 2013

Her geçen gün daha da hızlanan hentbol maçlarında kale çizgisi kamerası kullanarak, kritik pozisyonların gol olup olmadığı konusunda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili ilk uygulama Fransa’da yapıldı ve kale çizgisi teknolojisi, Fransa’da Kadınlar Kupa Finali de dahil olmak üzere uluslararası maçlarda test edildi.

Alınan test sonuçlarının son derece başarılı olması nedeniyle Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF), 18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde Fransa’nın Nantes şehrinde düzenlenecek EHF Kupası Finali’nde de kale çizgisi teknolojisi sistemini test etme kararı aldı.

UYGULAMA NASIL OLUYOR?

Fransa Hentbol Federasyonu (FFHB) ile işbirliği içinde Handvision tarafından geliştirilen sistem, kale çizgisini tam bir resim vermek için kale üst demirine sabitlenmiş özel bir geniş açı kamera kullanıyor. Hakemlerin talebi üzerine video kontrol edilerek karara bağlanması sağlanıyor. Kritik pozisyonlarda oyun durduruluyor ve hakemler teknisyenlerle birlikte kendilerine verilen videoyu izleyerek doğru kararı veriyorlar.

Bir Yorum Yazın