.
HESABIM
Üye Ol

Hentbol kamuoyunun takdirini kazanmıştır

Hentbol kamuoyunun takdirini kazanmıştır

Türkiye Hentbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Barbaros Yılmaz, geride kalan 2011-2012 sezonu ve yaklaşık 1 ay sonra başlayacak olan 2012-2013 hentbol sezonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberin Tarihi: 10 Ağustos 2012
Türk hentbolunun son dönemde belirli bir yükseliş dönemine girdiğini ve MHK olarak bu çıtayı daha da yukarı taşımak adına kendi sorumluluk alanlarında her türlü fedakarlığı yapacaklarına dikkat çeken Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Merkez Hakem Kurulumuz 2011-2012 hentbol sezonu itibariyle eğitim çalışmalarında, Sezon Başı Semineri’ne 48 A-B Klasman Hakem Çifti, 85 A-B Klasman Gözlemci, İkinci Seminere 52 C Klasman Hakem Çifti, 43 C Klasman Gözlemci, sezon ortası yapılan Ara Seminere 17 A Klasman Hakem Çifti ile Şubat ayı içerisinde yapılan Genç Hakem Semineri’ne de 40 Hakem Çifti olmak üzere toplamda; 274 A-B-C Klasman Hakemi, 126 A-B-C Klasman Gözlemci arkadaşımızı değerlendirmiştir.

Bu seminerlerin sınav, takip ve değerlendirmeleri sonucunda, kurulumuz öncelikle eğitim ve atamalarla ilgili çalışmalarda geçmişin eksiklikleriyle süregelen tespitleri ortaya çıkarmıştır.

‘ARA SEMİNER ÇOK OLUMLU SONUÇ VERDİ’
Bu anlamda, öncelikli tespit ettiğimiz üst düzey eğitim çalışmalarının birincisi, 7-8 Ocak 2012 tarihinde Antalya Club Sera Hotel’de yapılan A Klasman Ara Semineri ile başlatılmıştır. Hakem çiftlerimizin sezonun ilk yarısında yönettikleri müsabakaları her hakem çifti için en az birer devre olmak üzere izlenmiş ve yapılan hatalar anında görsel olarak değerlendirilerek gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Ayrıca EHF ve IHF’nin eğitim cd’leri izlenerek standart kararları yakalama çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın hakemlerimiz açısından çok olumlu geçtiğinin izlenimleri liglerin ikinci yarısındaki müsabakalarda net bir şekilde tespit edilmiştir.

GENÇ HAKEM ÇALIŞMASI
Alt seviyede ise, 11-12 Şubat 2012 tarihinde, İllerimizden gelen bildirimler ve kurulumuzca tespit edilen 1.Genç Hakem Çalışması 17- 26 yaş gurundan oluşan 40 çift hakem ile Ankara’da görsel eğitim ve saha çalışması şeklinde yapılmış olup, seminer sonunda yapılan kural bilgisi sınavı ve mülakat ile gençlerimizin hentbol ve hakemlikle ilgili duygu düşünceleri de öğrenilmiştir. Bu seminer sonrasında hakemlerimize yıl içerisinde çeşitli tarihlerde 85 grup merkezinde yapılan (Okul, Kulüp) müsabakalarında görev verilmiştir. Her hakem çiftimiz grup yarı final ve final turnuvalarına asgari 3 kez, azami 10 kez olmak üzere görevlendirilmiş ve bu müsabakalarda maç tecrübeleri artırılmıştır.

Ayrıca bu turnuvalarda görevlendirilen gözlemcilerimiz tarafından her günün sonunda eğitim toplantıları düzenlenip genç hakem çiftlerimizin aktif eğitimleri yapılmıştır, turnuvalar bitiminde gözlemci arkadaşlarımız tarafından hakemlerimiz için yapılan değerlendirmeler Merkez Hakem Kurulumuza rapor halinde gönderilmiştir. Gelen raporlar haricinde gözlemcilerimizle karşılıklı bire bir görüş alışverişinde bulunulmuştur. Gözlemcilerimizin kurulumuza bildirdikleri görüşler hakem eğitim takip formlarına işlenmektedir, bu veriler önümüzdeki yıllar için hakemlerin gelişimleri hakkındaki değerlendirmelere ışık tutacaktır.

Bu yıl ki, değerlendirmeler sonucunda 40 genç çift hakemimizden 8 çiftimizin çok iyi, 15 çiftimizin de iyi durumda oldukları kurulumuzca tespit edilmiş ve önümüzdeki sezonlar için bu çiftler takip altına alınmıştır. Önümüzdeki sezon itibariyle bu çalışmalarımız kararlılıkla ve artarak devam edecektir. Bu çalışmalar devamlılık arz ettiğinde 2 veya 3. sezon sonunda B Klasman hakemlerimizin büyük bölümü C Klasman hakemlerimizin de tamamı bu çalışmadan geçen hakemlerden oluşacaktır.

GÖZLEMCİ VE HAKEM İSTATİSTİKLERİ
2011-2012 Hentbol sezonunda 85 gurup merkezinde yapılan Kulüp ve Okul müsabakalarında aşağıda belirtilen sayıda gözlemci ve hakem görev yapmıştır.

GÖZLEMCİLER; A Klasman 42 Gözlemci, B Klasman 99 Gözlemci, C Klasman 40 Gözlemci.
HAKEMLER; A Klasman 21 Çift, B Klasman 96 Çift, C Klasman ve Genç Hakem 172 Çift.

2011-2012 Hentbol sezonunda 1.Ligler ve Süper Ligler de (Bayan-Erkek) toplamda 694 müsabaka oynanmıştır, bu müsabakalarda görev alan hakem ve gözlemci sayıları aşağıdaki gibidir.

SÜPER LİG; Bayan – Erkek toplam 262 müsabaka:
Bu müsabakalar sonunda 230 maçta, A Klasman hakem çifti, 32 maçta B Klasman hakem çifti düdük çalmıştır.

262 Bayan – Erkek Süper Lig müsabakasında 232 A Klasman Gözlemci, 30 B Klasman Gözlemci görev yapmıştır.

1.LİG A-B; Bayan – Erkek toplam 432 müsabaka:
432 Müsabakada 68 A Klasman, 300 B Klasman, 64 C Klasman Hakem çifti düdük çalmıştır.
432 Müsabakada 48 A Klasman, 269 B Klasman, 110 C Klasman Gözlemci görev yapmıştır.

ÖZDENİZ VE ERDOĞAN’DAN TARİHİ BAŞARI
Ülkemizde 5-15 Temmuz 2012 tarihinde yapılan Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda görev yapan ve şampiyonanın en zevkli müsabakalarından 3-4.’lük final maçında düdük çalan hakemlik tarihimizde böyle bir başarıya imza atan Uluslararası Hakemlerimiz İbrahim Özdeniz – Kürşad Erdoğan’ın başarılı performansları başta Kurulumuz ve Federasyonumuz olmak üzere tüm hentbol kamuoyunun takdirini kazanmıştır.

Daha önceden de tebrik ettiğimiz arkadaşlarıma kurulum adına tekrar teşekkürlerimi sunuyor, ayrıca, bu şampiyonada görev yapan Uluslararası Gözlemcimiz Kenan Sivrikaya arkadaşımızı da kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bu şampiyona esnasında Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Hakem Atama Kurulu Başkanlığı’na yeni seçilen Dragan Nachevski ve diğer EHF yetkilileri ile yapmış olduğum görüşmeler sonucunda hem EHF Genç Hakem (Young Referee) çiftlerimiz hem de EHF B (Candidate) hakem çiftlerimiz için çok çok olumlu düşüncelerine bizzat şahit olduğumu ve yakında bu arkadaşlarımızla ilgili de güzel haberler paylaşacağımızı söylemek istiyorum.

DİLMEN, SİVRİKAYA, ÇELİK VE VEZİROĞLU’NA KUTLAMA
Bunun yanı sıra 2012 Mayıs ayı içerisinde Avusturya’da yapılan EHF Delege Kursu sonucu, EHF Delegesi olmaya hak kazanan Sayın Ayberk Dilmen ve Sayın Kenan Sivrikaya arkadaşlarımız ile 2012 Haziran ayı içerisinde Portekiz’de yapılan EHF Plaj Hakem sınavında başarılı olup EHF Plaj Hakemi kokartı alan Taha Yasin Çelik ve Çağlar Veziroğlu Hakem kardeşlerimi de bir kez daha kutluyorum.

EYÜBOĞLU VE EKİBİNE TEŞEKKÜR
Hakem ve Gözlemcilerimizin özlük hakları, eğitimleri konusunda yaptığımız çalışmalarda ve EHF ile olan ilişkilerimiz sonucu edinilen kazanımlarda desteklerini esirgemeyen Federasyon Başkanımız Bilal Eyüboğlu ve Yönetim Kurulu’na, Federasyon çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyorum.

YENİ SEZON MESAJI
2011- 2012 Hentbol sezonunda mücadele eden Süper Lig ve 1. Lig olmak üzere tüm kulüplerimizin sporcuları antrenörleri ve yöneticilerine hakem ve gözlemcilerimize göstermiş oldukları ilgi ve hoşgörünün sürekliliğini, son yılların en çekişmeli ve centilmence geçen hentbol sezonlarından biri olan bu sezonda mücadele eden kulüplerimizin göstermiş oldukları performansın 2012- 2013 hentbol sezonunda da devamını diliyor, yeni sezonun tüm Kulüplerimize, Hakemlerimize, Gözlemcilerimize, Temsilcilerimize, Camiamızı oluşturan tüm hentbol dostlarına hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Kaynak:Ajansspor

Bir Yorum Yazın