.
HESABIM
Üye Ol

Hentbol Nedir? Diye Sorarsak Ne Kaybederiz?

Hentbol Nedir? Diye Sorarsak Ne Kaybederiz?

Köşe Yazarlarımızdan Abdullah Tüfek, yeni yazısı “Hentbol Nedir? Diye Sorarsak Ne Kaybederiz?” ile karşınızda.

Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2014
Hentbol de Markalama ve Pazarlama Üzerine yazıları ile sizlerle buluşacak olan Abdullah Tüfek’in yeni yazısı şöyle;

"Türkiye’de Hentbol şu anda Nerde?" diye sorarsak; Maalesef Türkiye’de halen spor denince akla futbol, salon sporları denince de akla basketbol geliyor diyebiliriz.

Ben bir süre hentbol sporunu lisanslı olarak yapmış ve aynı zamanda ilerleyen süreçte dışardan takip etmiş biri olarak bazı tespitlerde bulunacağım. Öncelikle benim bu sporu yaptığım dönemde ki yaşanan problemlerin halen devam ettiğini görmek çok acı, maalesef halen bu sporu tanımayan bilmeyen çocuklarımız var. Ve çocuklardan, temelden başlayamazsak birkaç nesil daha HENTBOL geri planda kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bizler öncelikle ilgi alanımızı ve etki alanımızı çok net belirlemeliyiz. Neleri farklı yapabiliriz, bizim elimizde olan imkanlar dahilinde bunları düşünmeliyiz. En büyük sorunlardan biri olan tesisleşme belki şuan için bizim etki alanımızda değil, bu konular yöneticilerimizi ilgilendirirken, esas etki edebileceğimiz  "TANITIM", el birliği ile yapabileceğimiz en etkin silah diye düşünüyorum.

Peki Spor Pazarlaması Nedir? Spor Pazarlaması kavramı ilk kez Amerika’da 1978 yılında Advertising Age dergisi tarafından ortaya atılan bir kavramdır. Şu an da spor endüstrisi dünyanın en büyük sektörlerinden biridir. Parasal değerlere bakıldığında bir çok sektörü çok geride bırakmıştır. Arsenal Kulübü Ticari İlişkiler Başkanı Tom FOX bir konuşmasında “ Futbolu pazarlarken, pazarlayacağınız en son şey sahada oynanan futboldur” demiştir. Bu da gösteriyor ki sahada oynanan oyun dışında, dışardaki etkenler ön plana çıkıyor. Amerika’da düzenlenen beyzbol müsabakalarında seyircilerin saha da oynanan oyun dışında, saha dışı etkinliklerini ve organizasyonlarını daha fazla dikkate aldığını biliyor musunuz? Belki bizimde bu tarz organizasyonlara ihtiyacımız var. Sizce ?

Diğer bir noktada da bu dönemde en büyük güç sosyal medya, forum siteleri, spor haber siteleri ve tabi ki spor kulüpleri resmi siteleri. Bunlar spor marketing adına bulunmaz nimetler ve sonsuz bir güç olarak elimizin altında bulunuyor. Ancak Ne Kadar Faydalanabiliyoruz?

Sonuç Olarak HENTBOL MARKASI oluşması adına atılacak en büyük ve etkili adım tanıtım ve pazarlama, bu konuda el birliği ile ilerleyen günlerde yoğun çalışmalar yapıp, bu sporu görmek istediğimiz yere getirmek bizim elimizde. Bu hafta herkes şunu denesin, sizin Hentbol’un içinde olduğunuzu bilen yakın çevrenize birkaç soru sorun bakalım. "İçinde olduğunuz sporu onlar ne kadar biliyor?" Öncelikli hedefimiz birebir, hep beraber çalışarak ve en önemlisi “O zaten biliyor” diye varsaymadan, en yakınımızdaki kişilerden başlayarak bu sporu tanıtmak olsun…

Bir sonraki yazımda Kulüplerimizin Ekonomik Durumları , Sponsorluk Çalışmaları vb.. konularda sizlerle beraber olacağım. Açıkçası siz merak ediyor musunuz , Kulüplerimizden takdiri hak eden, sporcu maaşlarını düzenli ödeyen ve markalaşma adına önemli adımlar atan kulüplerimiz hangileri? Hep beraber bu konu üzerine konuşacağız.

Hentbol Dolu Günler Dileğiyle…"

Köşe Yazısı Linki : http://www.hentbolhaber.net/makale/abdullah-tufek/hentbol-nedir-diye-sorarsak-ne-kaybederiz/75.html

Bir Yorum Yazın