.
HESABIM
Üye Ol

Hentbol’dan Tokyo 2020’de bronz madalyaya olan yolculuk

Hentbol’dan Tokyo 2020’de bronz madalyaya olan yolculuk

Balıkesir’de doğan Yasemin Adar, spor ile Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi’nde hentbol takımıyla tanışıyor. Ardından spora olan tutkusu kendisinin Tokyo 2020’de Bronz madalyaya ulaşmasını sağlıyor.

Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2021

ÖZEL HABER / HENTBOLHABER.NET – Yasemin Adar Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndaki ortaya koyduğu mücadele ve hırsı  ülkemiz tarihinde kadınlar güreşinde ilk madalyamızı kazandırdı.

Hentbol ile başlayıp gülle atma ile devam eden okul müsabakaları sonrası kendisini güreşte buldu. Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi eğitiminin son yıllarında atletizim takımına katılmak istiyor ve gülle atmada elde ettiği Türkiye Dördüncülüğü ile daha büyük başarıları elde edeceğini ortaya koyuyor. 

2011 yılında profesyonel güreş ile tanışan milli sporcu, 2021’de elde edeceği Olimpiyat Madalyasının fitilini ateşledi.

İlk uluslararası başarısını 2013 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya ile elde eden Adar, 2017 yılında dünya şampiyonu, 2016-2019 döneminde ise üst üste dört kez Avrupa şampiyonu oldu. Kendisi aynı zamanda Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ilk Türk kadın güreşçimizdir. 2020 Avrupa Şampiyonası’nda ise gümüş alarak ikinci oldu.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunlarında Ülkemizi ilk kez temsil eden Yasemin Adar, eleme turunda olimpiyatlara veda etmişti. 2020 Tokyo, Yasemin Adar’ın ikinci olimpiyat deneyimi oldu ve bronz madalyayı elde etmeyi başardı. 2024’te yarışacak olursa altın madalya neden olmasın!

Madalya töreninden sonra NTV’ye verdiği röportajda “Kadınların nasıl güreşçi olacağını gösterdim, gelen tepkilerin ve önyargıların hepsini aştım. Kendimi tepkilere kapattım. Zorlu bir başarıydı ama hep söylüyorum ben ilklerin kadınıyım ve çok şükür bu ilkte nasip oldu.’’ dedi ve 2024 olimpiyatlarında altın madalyayı hedeflediğini söyledi.

Hentbolhaber.Net olarak sevgili Yasemin Adar’ın spor hayatında çok başarılı olacağına inanıyor, kariyerinde başarılar diliyoruz.

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın