.
HESABIM
Üye Ol

Işık: “Kariyerimde farklı bir hikaye oluşturmak istiyorum”

Hentbolhaber.Net ekibinden Ece Aslı Ergez, Hentbol Süper Ligi yeni ekiplerinden Eskişehir Ormanspor Başantrenörü Fatih Işık ile bir araya gelerek yeni sezon ve süper ligdeki mevcut durumları hakkında yorumları aldı.

Yazar: Ece Aslı Ergez - Yazının Tarihi: 27 Kasım 2021

Fatih Işık ile yapmış olduğumuz röportajda ilk olarak kulübün tarihinden ve kendisinin Ormanspor’a nasıl dahil olduğunu açıklıyor.

Kulüp iki yıl önce Ocak ayında kulüp kuruluyor.

Fatih Işık, “Bizim kulübümüzün Sportif Direktörü Burçin Bey’in girişimleriyle temmuz ayında Sayın Recep Temel ile bir kaç görüşme yapılıyor. Selka’dan sonra boşta kalan ve Eskişehir’de hentbol oynayan gençler oluşturulan bir yapıyla Eskişehir Ormanspor bünyesine kazandırıldı. Bu yapının içerisine Ağustos ayı itibariyle hentbol branşının açılması gündeme geliyor ve bir organizasyon yapılıyor. Şube sorumlumuz Hakan Bey ve o dönemde Sportif direktörümüz Burçin Bey beni arayarak bu yapılanmadan bahsetti. Ben de bu süreci biraz değerlendirip ondan sonra karar vermek istedim. Sonrasında da gelip burada kulüp yöneticileri, sportif direktörümüz ve idari menajerimizle görüşerek burada gerçekten kurumsal bir yapının olabileceğimizi düşündük. Teşkilat çok güçlü bir teşkilat. Orman teşkilatında kurumsal yapının da oluşabileceğine inandığım için burayla anlaştık.”

Hep Süper Lig’de görev yapmıştınız. Neden Ormanspor?

Fatih Işık: “Ben yaklaşık 12 yıl Süper Lig’de çalıştım. Hayatımda ilk defa alt ligde çalışma fırsatı buldum. Benim içinde farklı bir deneyim ve tecrübe oldu. Tabii ki tanımadığım bir lig burası, tanımadığım bir kategori, bir de uzun yıllar hep ilk 4 Avrupa kupaları mücadelesi içerisinde olan bir antrenör oldum. Hep başarı ve hedef odaklı sistemdeydim. Ama teşkilatın kurumsal yapısı beni cezbetti. Burada uzun yıllar bir şeyler yapabileceğimizi açıkçası hissettim. Eskişehir’deki hentbol kültürü ve seyircisi de beni cezbeden şeylerden bir diğeriydi.”

Geçen sezon nasıl başladı? Ne hedeflendi? Bu sezon nasıl başladı?

Fatih Işık: “Takımımızın yaş ortalaması geçen sene 22.4 idi, çok genç bir ekipti. Yola çıkarken şampiyonluk hedefimiz yoktu. ilk hedefimiz ilk 5 içerisinde yer alıp orman teşkilatını öncelikle olarak kurumsal bir yapıya otutturmak sonrasında üzerine giderek adım adım daha yukarılara taşımaktı. Ama ilk sezonumuzda hem Başkanımız Sayın Recep Temel Bey hem kulüp yönetimi, hem idari ekip, hem teknik ekip, hem de sporcu kadrosu gerçekten elinden geleni fazlasıyla yaptı. Özverili, mücadeleci bir ekip yarattık. Zamanla ilk 5 içerisinde olabileceğimizi ya da 3. olup lige çıkabileceğini yavaş yavaş hissetmeye başlamıştık.

Yeni sezon öncesinde doğru ve nokta transferler yaparak daha çok da yerli ağırlıklı bir kadro kurmaya özellikle özen gösterdik. Bu bizim özellikle orman teşkilatımızın isteği Türk sporculara destek vermek. Biz de müdürümüz Bekir Karacabey’den almış olduğumuz bu feyizle transfer çalışmalarımızı ona göre yaptık. Çok önemli ve değerli oyuncuları nokta transfer de kadromuza katmayı başardık. Öncelikle hedefimiz ligi ilk 4’te bitirip Avrupa kupalarına katılıp Eskişehir’de tekrar Avrupa heyecanını yaşatmak.

Gerçekten iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum. Özellikle kendi evimizdeki turnuvada final maçında Beşiktaş’ı yenerek şampiyon olmak hem camiamız hem teşkilatımız hem sporcumuza hem de teknik ekip olarak ve idareci olarak bizlere güven getirdi. Yani ligde, hedeflerimizi yakalayabileceğimizin hissiyatını bize verdi.

Lige de gerçekten çok iyi başladığımızı düşünüyorum. Bence fırtına gibi bir giriş yaptık. Ilk yarı gerçekten fikstür dezavantajımız olmasına rağmen ilk 4’teki  rakiplerimizden üçüyle  deplasmanda oynuyoruz. Biz Beşiktaş deplasmanından almış olduğumuz beraberliğe hem idare hem de sporcu ekip olarak üzüldük. Elimizden kaçırdık olarak düşünüyoruz ama maçın genel hattına da baktığımızda her iki takım açısından beraberlik de bizim için kötü bir sonuç olmadı. Oradan almış olduğumuz bir puan bizleri gerçekten mutlu etti.

6.haftada Spor Toto’yla, Ankara’da gerçekten derbi niteliğinde bir maç oynadık. Maçı kazanabileceğimizi çok iyi biliyorduk ve maçta bizi gerçekten Ankara’da çok iyi başladık ve ilk yari da 12-9 önde bitirdik ama ikinci yarı hem bizim istemediğimiz hatalar hem maçın hakemlerinin sahada göstermiş olduğu performans maçta ilk mağlubiyeti almamıza neden olduğunu düşünüyorum. Biz gerçekten çok istekli çok arzulu çok da iyi bir hentbol oynadığımızı düşünüyorum. ikinci yarıda hem toto rotasyon kalitesi farkı ortaya çıktı. Bizim ikinci yarı performansımızın düşmesinde oyunun sertleşmesi, hakemlerin buna izin vermesi belli pozisyonlarda ev sahibi takım avantajını kullandığını düşünüyorum.

İlk yılımızda A milli takıma 5 oyuncu  göndermek bizler ve teşkilat açısından bir mutluluk oldu. Ligde de hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.  Tabii bu başarıda bence teşkilatımızın güvenilirliği, desteği, teşkilatımızın adının çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum. Bence başarının biraz da ana nedeni bu diye düşünüyorum. Çünkü ilk senesinde kurulan bir takım şampiyon oluyor. Ertesi sene Süper ligde ilk defa oynuyor ve şampiyon adayları arasında gösteriliyor. Bu da bizi tabii ki hem mutlu ediyor hem onure ediyor. İyi bir teknik ekibe sahibiz. iyi bir idari ekibe sahibiz. İyi bir sporcu yapısına sahibiz.”

Takımınızın şu anki durumu nedir?

Fatih Işık: “Açıkcası adaptasyon uyum sürecimiz hala benim istediğim boyutlarda değil. Şu an bana göre yüzde 60’lardayız. Ben bunu yüzde 80’lere çekmek istiyorum. Bunu çektiğimiz takdirde daha yeni hentbol oynayan daha fazla mücadele eden, daha iyi bir Eskişehir Ormanspor’u herkese  izleteceğimizi düşünüyorum.

Bir oyun felsefesi oluşturmaya çalışıyoruz. Uzun yıllardır Avrupa’daki  rol model örneklerim var. Yani bunları uygulamaya çalışıyorum. Kendime göre bir sistem, bir felsefe oluşturmaya çalışıyorum. Bu felsefemiz ya da sistemimiz tam anlamıyla şu an oturmuş değil. Bu da kolay bir yapı değil. Çünkü modern hentbol oynamaya çalışıyoruz. Çok fazla efor isteyen, çok fazla koşmayı gerektiren, saha içerisinde güçlü kalmayı gerektiren bir sistem. Bununla ilgili de daha takımımız sistematik anlamda oturmuş değil. Tam olarak istediklerimi açıkçası yapamıyoruz. Bizim sistemimiz temel boyutta 4 maddeye dayanıyor:

1.Ligin en iyi savunma yapan takım olacağız.

2.Tek pasa hızlı hücuma atan bir takım olacağız veya organize ataklarla hızlı ve kolay gol bulmaya çalışacağız.

3.Yerleştiğimizde acele etmeden disiplinli, ne yaptığını bilir bir kuvvette hücum etmek.

4.Geri dönüş, kademe anlayışını geliştirmek,

 Yani modern hentbolun temel özelliklerini oturmak istiyoruz. Zamanla bunu tam anlamaya sahaya yansıtacağımıza inanıyorum.”

Altyapı ile ilgili Ormanspor’un durumu nedir?

Fatih Işık: “Benim için altyapı gerçekten çok önemli. Daha önce çalıştığım Nilüfer ve Antalya’da yaptığım çalışmayı burada da yapmaya çalışıyorum. Altyapı olmazsa olmazımız bizim ana temel taşımız. Ama daha pandemiden kurtulup da okullar boyutundaki çalışmalara ciddi anlamda başlayamadık. Şu an sadece alt yapılarda ki işte genç yıldız küçük minik yaş gruplarında ki gruplarımızı oluşturmaya çalışıyoruz. Okul, kulüp ve aile işbirliğinde güzel bir sistem ve yapı kurmak istiyoruz. Ancak işte buna pandemi de ne kadar izin verecek bilmiyoruz. Şu anki süreç maalesef çok kısıtlı ve kontrollü yavaş bir şekilde gidiyor ama inşallah bu illetten kurtulup faaliyetlerimizi de üst seviye taşırız.”

Son olarak ligde hedef nedir?

Fatih Işık: “Lig tüm takımlar açısından güzel gidiyor. Dörtte birlik boyutu tamamlanmış durumda.  Bizim şimdi oynayacağımız 6 maçta kendi açımızdan bu 6 maçta 6 galibiyet hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde ilk yarıyı biz ligin ikincisi veya üçüncüsü olarak tamamlayacağız.

Türkiye Kupası’nı istiyorum, şampiyonluk istiyorum. Ben kendi Antrenörlük kariyerinde de tüm yaş kategorilerinde şampiyonluklarım var. Süper Ligde 3 kez Türkiye Kupası Finali, 3 kez Süper Kupa Finali. lig de 2.’lik 3.’lük 4.’lük 5.’lik 6.cılığıı yaşadım. Bir alt ligde geçen sene birlikte şampiyonluk yaşadım. Bir tek herhalde süper ligde Türkiye kupası şampiyonluğu ve lig şampiyonluğum eksik. Bu da benim bir kariyer hedefim. Onu da tamamlayıp ardından farklı bir hikaye oluşturmak istiyorum.” 

Hentbolhaber sokağın da nabzını tutuyor

Bir Yorum Yazın