.
HESABIM
Üye Ol

İspanya hentbolu kan ağlıyor!

İspanya hentbolu kan ağlıyor!

Antequera, Huesca ve San Antonio… Bu isimler İspanya’nın yaşadığı derin ekonomik krizden zarar gören erkek hentbol kulüplerine ait ve bu kulüplere bir yenisi kadın hentbolunda eklendi; Itxako Navarra…

Haberin Tarihi: 27 Haziran 2012

Ekonomik krizin çok büyük boyutlara ulaştığı İspanya’da hentbol kulüpleri de iflasın eşiğinde. Barcelona’nın bile sponsor bulmakta güçlük çektiği Asobal Ligi’nde, birçok takım sponsorlarını kaybederken, hentbolcular da ligi terk etmeye başladı. Önce erkeklerde baş gösteren problemler artık kadın hentboluna da sirayet etti. Son yıllarda kadın hentbolunun en başarılı takımı Itxako Navarra, yaşadığı finansal darboğaz nedeniyle Şampiyonlar Ligi’nden çekildi. İspanya Kadın Hentbol Ligi’nde, Valencia takımlarının hegemonyasını kıran sonra da EHF Kupası’nı kazanan sarı-siyahlılar, bu yıl Avrupa serüvenini yine EHF Kupası’nda devam ettirecek. Bu hafta kararı açıklayan Bask kulübü yönetimi ay sonunda olağanüstü toplanacak ve kötü gidişata çare arayacak.

Daha önce Şampiyonlar Ligi’nde 4 sezon geçiren ve bir kez de finalde kupayı kaptıran Itxako’da yaşanan ekonomik kriz, birçok oyuncu ve antrenörün de takıdan ayrılmasına sebebiyet verdi. Takımın genç ve yetenekli oyuncusu Carmen Martin Berenguer’in Krim Mercator’a transfer olmasının ardından, antrenör Ambros Martin de Macar ekibi Györi’nin yolunu tutmuştu.

Kaynak:Sports TV

Bir Yorum Yazın