.
HESABIM
Üye Ol

Karadeniz Derbisinin Galibi Kastamonu Belediyespor

Karadeniz Derbisinin Galibi Kastamonu Belediyespor

Bayanlar Süper Ligi 6.Hafta maçında Kastamonu Belediyespor ile Trabzon Zağnosspor karşı karşıya geldiler. Türkiye’nin En Aktif Hentbol Yazarı Zeynur Pehlivan müsabakayı yerinde izledi.

Haberin Tarihi: 10 Kasım 2014

Köşe yazarımız  Zeynur Pehlivan, izlemiş olduğu müsabaka ile ilgili olarak düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Dün, Bayanlar Süper Lig ekiplerinden Kastamonu Belediyesi Spor Kulübü antrenörü Osman Kalyoncu’nun davetlisi olarak Kastamonu’daydım.

Kastamonu Belediyesinin, Zağnos Spor ile oynayacağı karşılaşmanın bir Karadeniz mücadelesine tanık olacağını düşünmüştüm. Çünkü Süper ligde oynanan beş maç sonunda Zağnos Spor altıncı, Kastamonu Belediye Spor  ise yedinci sıradaydı. Kastamonu Belediyesini iki kez Ankara’da seyretmiştim, ancak ilk kez seyredeceğim Zağnos Sporu merak ediyordum. Bu sene ilk kez Süper ligimizde yer alan Zağnos Spor lige büyük transferlerle girmiş, ancak bir türlü istenilen sonuçlar alamamıştı. Bunun neticesinde antrenör değişikliğine gidilmiş ve Ahmet Rıza Ursavaş’ın yerine, daha çok Çankaya Belediyesi antrenörü olarak bilinen, ama bizim için, A Erkek milli takımımızın ve Eskişehir Eti Bisküilerinin vazgeçilmez pivotu, oyuncusu olan Secaattin Aydoğ göreve gelmişti.

Trabzon Zağnosspor

(Trabzon Zağnosspor)
 

Kadro ve antrenör değişikliğini ise Kastamonu Belediye sezon başında yapmıştı. Şu anda Zağnos Spor görüntüsü içinde olan, yani yabancı ağırlıklı bir kadro ile mücadele eden Kastamonu Belediye Spor hem isim değişikliği yapmış, hem de teknik adam Nedzad Masic ve tüm yabancı oyuncular ile yolları ayırmıştı. Bunun yerine  çoğunluğu kaliteli yerli oyunculardan kurulu bir ekip yapmış ve bu ekibin başına milli takımlarda uzun sene görev yapmış olan Osman Kalyoncu getirilmişti.

Kastamonu ve Trabzon’da maç oynamış bir kişi olarak bu iki şehrin hentbolu nasıl sevdiğini iyi bilirim. Her iki kentte de dolu salonlarda, ateşli bir taraftar karşısında maç izler veya maç yaparsınız. Böyle şehirlerde salonların yetersiz kaldığı zamanlar bile olmuştur. Şimdi Ardeşen GSK olduğu gibi..

Spor seyircisi, büyük şehirlerde farklı etkinlikler, uzak mesafeler veya farklı spor dalları nedeniyle hentbol sporuna zaman ayıramıyor olabilir, ancak böyle şehirlerde, özellikle Kastamonu gibi şehirlerde hafta sonu gidilecek en güzel şey bir spor müsabakasıdır. Dün maçtan önce bunu çok daha iyi anladım. Hentbol maçından önce 2.Lig bayan basketbol maçı vardı. Salonda boş yer yoktu. Salonun hemen yanındaki futbol tribünlerinin dolu olduğunu, gelen seslerden ve etrafındaki kalabalıktan anlıyorsunuz.  Tabii hentbol maçında da..

(Kastamonu Belediyespor)
 

Hentbol seyircisi olan böyle şehirlerde, hentbolu daha fazla sevdirmek için, daha iyi işler yapmak lazım. Bu sene Kastamonu Belediyesi Spor Kulübünün bu amaçla yola çıktığını biliyorum. Serpil, Yasemin, Betül, Seda ve kaleci Serpil gibi milli takım oyuncularını kadrosuna kattı. Yabancı oyuncu ve genç oyuncularla iyi bir kadro yaptı.

Ancak dünkü maçı seyrederken gördüğüm en büyük eksiklik ise, her iki takımında kadro derinliğinin olmamasıydı. Oyuncuların kötü oynadığı dönemlerde, değişiklik veya yorgunluk durumlarında, oyuna dahil edildiğinde aynı kaliteli mücadeleyi devam ettirecek oyuncularının olmaması büyük eksiklikti.   Yasemin’in enerjisinin bittiğini hiç görmedim ama zorlu maçlarda, atmış dakika oynanan dinamik hentbola ortak olmak ve maçın sonunda ayakta kalmak için mutlaka Yasemin gibi durmayı sevmeyen, hentbol oynamayı seven birkaç oyuncunun kadroda olması gerekiyor.

Kastamonu Belediyesi sezon başında oynadığı karşılaşmalarda puan kaybetmişti. Ancak lider Yeni Mahalle Belediyesi karşısında oynadığı oyun ve aldığı bir puan ile daha iyi bir takım görüntüsü içinde. Zorlu bir karşılaşma beklediğimiz Zağnos Spor karşısında oynadığı oyun ve aldığı galibiyet ile bunu da kanıtladı.

Dünkü karşılaşmanın rahat bir şekilde sonlanması, Serpil’in performansı belirleyici oldu. Oyunu nerede hızlandıracağı, nerede durduracağını bilen, her iki kanat oyuncusuna verdiği paslar, attığı şutlarla tam bir orta oyun kurucu gibi hareket etmesi en büyük artısıydı Kastamonu Belediyesi Spor Kulübünün. Diğer bir önemli faktörde, her iki kanat oyuncusunun, yani Yasemin ve Dorina’nın aynı takımda oynaması, çabuk oyuna başlama, çabuk gol bulma adına büyük avantajdı.  

Büyük hedefleri olduğunu öğrendiğim Zağnos ve on gün önce göreve gelen Secaattin Aydoğ için ise biraz zaman gerekli. Kastamonu antrenörü Osman Kalyoncunun sezon başında geçirdiği süreci şimdi Zağnos Spor antrenörü Secaattin Aydoğ yaşıyor. Kadroda fizikleriyle, özellikleriyle iyi oyuncular var, ama henüz takım olamamışlar. Ama asıl mücadele Play-off’larda başlıyor. Kastamonu deplasmanında kendilerini yalnız bırakmayan Spor Kulübü başkanı ve yöneticilerininde daha büyük hedefleri olduğunu biliyorum.  Bu nedenle bu süreye kadar, bu takımın  kadrosu, oynadığı hentbol ve verdiği mücadele ile çok değişeceğini umuyorum.

Bu sene Bayanlar Süper Ligi daha önceki senelere göre çok daha çekişmeli müsabakalara sahne olacak gibi görünüyor. Bu mücadelenin içinde üç Karadeniz ekibini görmek, Karadenizliler için ayrı bir keyif olsa gerek.  Bu mücadeleler sonucunda, kaç tane Karadeniz ekibi Avrupa Kupalarında mücadele hakkı kazanacak, bunu da zamanla göreceğiz.

Karadeniz ekiplerine maçlarında başarılar dilerken birde teşekkür etmek istiyorum.  Çağımız iletişim çağı, teknoloji çağı.. Bayan hentbolu hakkında haber almak istediğimde ya Hentbolhaber.net sitesine, ya da bu üç Karadeniz ekibinin sayfasına bakıyorum. Çünkü sosyal medyayı en aktif şekilde kullanan bu üç Karadeniz ekibi..

Her türlü bilgiyi paylaşan, en ufak bir haberi bile yayınlayan, maçla ilgili duyurular yapan, fotoğraflar paylaşan, önemli isimlerle hentbol takımlarını buluşturan, seyircisi ile sürekli iletişimde bulunan, sosyal medyada hentbolu duyuran, bayan hentbolunun bu üç değerli Karadeniz ekibine özel teşekkür ediyorum. Sadece sahada değil, her yerde hentbolun sesini duyurduğunuz için, teşekkürler."

Zeynur Pehlivan’ın Diğer Yazılarını Okumak İçin Tıklayınız

Bir Yorum Yazın