.
HESABIM
Üye Ol

‘Kezilabda Szeretlek’ and ‘Rukomet ja volim’

‘Kezilabda Szeretlek’ and ‘Rukomet ja volim’

Zeynur Pehlivan, ‘Kezilabda Szeretlek’ and ‘Rukomet ja volim’ adlı köşe yazısı ile 2014 Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonasını ele aldı.

Haberin Tarihi: 3 Aralık 2014

Zeynur Pehlivan’ın yazısı şu şekilde:

"Hentbolda yeni heyecan bu cümlelerle başlıyor. “Handball, I love you” ya da  ‘Kezilabda Szeretlek’ and ‘Rukomet ja volim’..

Macaristan ve Hırvatistan’da düzenlenecek olan Hentbol Bayanlar Avrupa Şampiyonası bu hafta sonu başlıyor.

7-21/12/2014 tarihleri arasında oynanacak olan müsabakalar, Macaristan ve Hırvatistan’ın altı şehrinde yapılacak. Macaristan’da Györ, Debrecen ve Budapest, Hırvatistan’da ise Varazdin, Osijek ve Zagrep kentlerinde oynanacak.

İlk grup maçları Györ, Debrecen, Varazdin ve Osijek’te oynanırken, Ana gruptaki maçlar ise Debrecen ve Zagrep’te oynanacak. Final maçları da, geçen sene Bayanlar FİNALFOUR’a ev sahipliği yapan Papp Laszlo Sportarena’da, yani Budapest’te oynanacak.

Avrupa Şampiyonasında ilk maç 07.12.2014 tarihinde saat 18:00’de İspanya ve Polonya arasında oynanacak.

16 ülkenin yer aldığı, 6 şehirde ve 47 maçın yapılacağı Avrupa Şampiyonasında gruplarda şu takımlar mücadele edecek.

 

 

 

GRUP A

GRUP B

GRUP C

GRUP D

Macaristan

 

Norveç

 

İsveç

 

Karadağ

 

İspanya

 

Danimarka

 

Almanya

 

Fransa

 

Rusya

 

Romanya

 

Hırvatistan

Sırbistan

Polonya

 

Ukrayna

 

Hollanda

 

Slovakya

 

 

2010 yılında, bu  büyük organizasyonu düzenlemek için ilk başvuran iki ülke  aslında Slovenya ve Türkiye’dir. Ancak her iki ülkede daha sonra bu isteğinden vazgeçmiş ve  bunun neticesinde EHF şampiyonanın yapılacağı ülkeye karar verememişti. Daha sonra Hırvatistan, Macaristan, İsveç ve İzlanda bu organizasyona talip olmuş ve 2011 yılı EHF değerlendirmesi sonucunda bu turnuvayı düzenleyebilecek en iyi ülkeler olarak Macaristan ve Hırvatistan seçilmişti.

İkinci kez, iki ülkenin düzenlediği turnuva olarak tarihe geçecek olan bu turnuvayı Danimarka  ve Norveç 2010 yılında organize etmiş ve Norveç şampiyon olmuştu.

Norveç, bu şampiyonayı en çok kazanan ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Sadece 2000 yılında ilk dört takım arasına giremeyen Norveç, 1998-2004-2006-2008-2010 yılında altın madalyayı boynuna takmayı başardı.

Bu şampiyonada Norveç’ten sonra en çok ülke marşını dinleten diğer bir ülke ise Danimarka. Tam üç kez Avrupa Şampiyonu olarak ilk sırayı yer aldı.

2000 yılında kürsünün en üstünde yer alan Macaristan ve 2012 yılında Sırbistan’da ki finalde Norveç’i iki uzatmalar sonucunda yenen Karadağ ile birlikte bu şampiyonada Danimarka ve Norveç’ten sonra, birer kez Avrupa Şampiyonasını kazanan takım olarak ismini yazdırmış durumda.

2012 yılında Karadağ’a yenilerek ikinci olan Norveç takımının en önemli oyuncularından olan Heidi Loke milli takımda oynamayacağını açıklamış, daha sonra tekrar döneceğini söylemişti. Ancak Györi Audi ETO ve Norveç milli takımının vazgeçilmez kalecilerinden birisi olan ve bebek beklediğini açıklayan Katrine Lunde’den yoksun olarak sahaya çıkacak.

Bir sürprizde, kendi ülkesinde düzenlenecek olan bu turnuvada oynayamayacak olan yine Györi Audi ETO ve Macaristan’ın en önemli oyuncusu olan ve Lunde gibi, hamile olduğunu açıklayan Anita Görbicz’de  takımdaki yerini alamayacak.

2012 yılındaki Avrupa Şampiyonasında, uzun yıllar sonra Macaristan’a madalya kazandıran antrenör  Karl Erik Bohn’un vefatından sonra, Macaristan nasıl bir oyun sergileyecek, nasıl bir kadroyla sahaya çıkacak, hepsi merak konusu..

Bu eksikliklerle Macaristan nasıl mücadele edecek, Hırvatistan kendi evinde yapılan bu turnuvada erkek takımları kadar başarılı olabilecek mi, yine bir Danimarka-Norveç finalimi izleyeceğiz, ya da Karadağ veya başka bir takım, bir önceki turnuvada olduğu gibi bir sürpriz mi yapacak, hep birlikte göreceğiz.

Yeni isimler, yeni salonlar, yeni sürprizler ve heyecan dolu maçlarla 11. Avrupa Şampiyonası başlıyor. İyi Seyirler."

 

Bir Yorum Yazın