.
HESABIM
Üye Ol

Mamak Belediyespor Başantrenörü İdris Tan ile özel röportaj

Mamak Belediyespor Başantrenörü İdris Tan ile özel röportaj

Hentbolhaber.Net ekibinden Ece Ergez, Hentbol Süper Ligi yeni ekiplerinden Mamak Belediyesi Başantrenörü İdris Tan ile bir araya gelerek yeni sezon ve süper ligdeki mevcut durumları hakkında yorumları aldı.

Haberin Tarihi: 19 Kasım 2021

ECE ASLI ERGEZ / HENTBOLHABER.NET – Mamak Belediyespor Başantrenörü İdris Tan, İlk olarak geçtiğimiz sezon 1. Ligde gösterdiği başarıyla Süper Lige yükselen Mamak Belediyesi’nin bu başarısında bir pay sahibi olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Tan, “Ben daha önce Süper Lig’de oyuncu olarak oynadığım için geçen sezon ve ondan önceki yıl benim için yeni şeyleri öğrendiğim sezonlar oldu. Geçen yıl birkaç transfer yapıp eskiden kalan oyuncularımızla harmanladık. Alt seviyedeki oyuncularla üst seviyedeki oyuncular arasında makas çok fazla olduğu için sıkıntı yaşadık ancak o durumları sonrasında atlattık. Alttakiler kendini zorladı, yukarıdakiler de alttan alınca orta yolda buluşuldu. Bunun olmasıyla başarı da geldi. Tabii bunların gerçekleşmesi zaman aldı.

Evet başarılı bir sezonu geride bıraktık ve ben birinci olacağımızı düşünmüştük. Ancak olmadı 1 puanla ikinci olduk. O da biraz tecrübesizlikten oldu diyebiliriz. Bizim de tecrübesizliklerimiz, oyuncuların da böyle kritik anlar gol atamayışlarından dolayı şampiyonluğu kaçırdık. Ama baktığımızda amacımıza ulaştık, Mamak Belediyesi’ni Süper Lig’e çıkarttık. Şampiyonluk olmasa da biz verdiğimiz sözü yerine getirdiğimiz için gururluyuz.” dedi.

İdris Tan, yeni sezon yapılanmasında alt ve üst dengesine dikkat ettiklerini belirterek ellerinden gelen en iyi kadroyu kurmaya çalıştıklarını ifade etti:

“Biliyorsunuz hentbolda transfer dönemlerinde çok hareketlilik olmuyor. Şampiyonluk hedefindeki takımlar zaten sezon bitmeden transferleri bitirmiş oluyorlar. Bizim bütçemiz biraz geç belli olmuştu. Ardından alabileceğimiz oyuncuları hedefleyerek o doğrultuda gittik. Zaten geçmiş sezonlarda burayı hedeflediğimiz için ona göre yaptığımız transferler vardı. Bu sefer yeni gelen ve mevcut oyuncular arasında makas fazla değil. Hentbolu bilen sporcularımız var, genç milli takımdan 4 tane sporcumuz var. İyi bir takımız diyebiliriz ancak henüz o takım ruhunu yakalayamadık. Biraz da bu yüzden bir maç çok iyi oynarken diğer maç takımı tanıyamıyorum. Şu an sezon öncesi hazırlık maçı yapamayışımızın dezavantajını yaşıyoruz. Orada görüp eksiklere müdahele etmemiz gerekirken, biz onu şu an sezonda bir yandan yapmaya çalışıyoruz. Şu an çok kırılgan bir yapıdayız. Umarım bu durumun da zamanla üstesinden geleceğiz.”

Son olarak ise Hentbol’un geleceği ve Ankara’da Hentbol’un durumu hakkında konuşan Başantrenör İdris Tan şunları söyledi:

“Esasında şu anda Ankara’daki takım sayısının en az olduğu yılları yaşıyoruz. Beşiktaş son 15 yıla damgasını vurdu, nerdeyse hep Beşiktaş şampiyon oldu. Ligde mesela 12 tane takım varsa 8 tanesi Ankara daydı. Yani oradan buraya geldiğimizde aslında Ankara için en düşük katılım sayısının olduğu zamanları yaşıyoruz. İnşallah ilerleyen yıllarda sadece Ankara değil bütün Türkiye’nin artık bu alttan gelen bir yapılanmayla, diğer spor branşlarının yanında küçük kalmaktansa büyümemiz gerekiyor. Bunu altyapı ile yapmamız gerekecek.

Hentbolun geldiği durum çok çok iyi değil. Ben Mamakı’n antrenörüyüm ama hentbol bizim her şeyimiz. Biz yıllardır bu camianın içindeyiz. çocukları da yetiştiriyoruz. Mesela okulda falan çocuklara eğitim veriyoruz. Hentbolu sevdirmeye çalışıyoruz. Artık bizim yaptığımız sporun karşılığı olması lazım. Yani hem popüler olması, medya yer alması hem de insanların kazançlarının daha yükseğe gitmesi lazım ki biz bu insanları profesyonel yapabilelim. Profesyonellik yakalanırsa yani bu insanlar hayatlarını bu işle idare ettirebilirlerse başarı da gelecek. Yani bir insanın % 50’sini kullanmaktansa %100’ünü kullanmakta daha fayda sağlayacaktır.

İdris Tan, yeni sezonda Mamak Belediyesi’nin ise öncelikli hedefinin ligde kalmak olduğunu belirtti.

“Öncelikle Süper Lig’deki ilk yılımızda ligden düşmemek istiyoruz. Bunun başardıktan sonra ise ikinci hedefimiz bitirebildiğimiz en iyi yerde yukarılarda bir yerlerde bitirmek. Yani ben açıkçası sürprizler yapacağımızı düşünüyordum. Şu ana kadar yapmış olmayı bekliyordum ama anlattığın nedenlerden dolayı şu an bunu başarmış görünmüyoruz. Şu anda sadece hedefimiz doğrultusunda gidiyoruz. İnşallah zamanla bizim için her şey daha iyiye doğru gidecek.”

 

 

Bir Yorum Yazın