.
HESABIM
Üye Ol

“Merhaba” VELUX EHF Şampiyonlar Ligi..

“Merhaba” VELUX EHF Şampiyonlar Ligi..

“Maç, Şampiyonlar Ligi maçı. Tüm grupların, tüm rakiplerin güçlü olduğu bir lig Şampiyonlar Ligi.” diyor Zeynur Pehlivan ve ekliyor;

Haberin Tarihi: 28 Eylül 2014
Orlen Wisla Plock ise ülkesinde, bu sene ismini Vive Tauron Kielce olarak değiştiren Vive Targi Kielce ile birlikte Şampiyonlar Liginde mücadele eden, geçen sene FİNAL4’a kalan MKM-MVM Veszprem karşısında bir maçta galip gelmesine rağmen yoluna devam edemeyen kuvvetli bir ekip.

Takımın başında ise İspanya’yı Dünya Şampiyonu yapmış bir antrenör, Manuel Canelas var. THW Kiel, FC Barcelona, SG Flensburg-Handewitt, Rhein Neckar Löwen, HC Vardar, MKM -MVM Vezsprem, Montpellier Agglomeration HB, MOL-Pick Szeged gibi, Orlen Wisla Plock’un kadrosunda da çok sayıda yabancı oyuncu var. Kadrosundaki bulundurduğu dokuz yabancı oyuncuda üst seviyedeki oyuncular. Yani, Üç İspanyol, üç Sırp, iki Romen, bir Portekizli ile ayrı bir hentbol takımı kuracak kadar geniş ve nitelikli bir kadro var Canelas’ın elinde.

Dünkü maçın mutlak favoriside kuşkusuz Orlen Wisla Plock’tu. Bizim Beşiktaş Mogaz’dan beklentimizde, Şampiyonlar Liginde, Avrupa’nın en iyilerinin oynadığı, en iyi hentbolun oynandığı bu ligde, “büyük” kelimesinin anlamını tam olarak taşıyan, gerçekten büyük kulüplerin ve oyuncuların olduğu bu ligde, önce Türk hentbolunun, sonra da sahadaki mücadelemizle Beşiktaş Mogaz Hentbolun ismimizi duyurmasıydı. Bütün bunları bilerek, görerek Plock kentinde, mavi beyaz Wisla tişörtlerini giymiş 4300 seyircinin karşısında Avrupa Hentbol arenasına “Merhaba!” dedi Beşiktaş Mogaz. Hem de böyle durumlarda hiç arzu edilmeyen üç eksikle. Süper Kupada oynadığı oyunla herkesi kendisine hayran bırakan Ivan Nincevic, artık Ramazan’la rekabet edecek duruma gelen Ozan ve orta oyun kurucu Ladyko’nun sakatlığı büyük handikaptı.

Maça ilk başlayan, ilk golu atanda Wisla Plock’tu. Tam bir Şampiyonlar Ligi havasında, yüksek tempoda başladı maç. Sert savunma, hızlı oyun, güzel goller. Beşiktaş’da buna uyum sağladı. İyi savunma yaptı. Beşiktaş’ın ilk golu Ramazan’dan geldi. Maçın ilk dakikalarında sol kanat Nikcevic’in oyunu çabuk başlatma çabasına savunmaya çok çabuk geri dönerek cevap verdi Beşiktaş. Modern hentbolun gerektirdiği sert savunma vardı sahada. Böyle maçları rakibine göre neredeyse hiç oynamamış olan Beşiktaş, elinden gelen herşeyi yapmaya gayret etti. Zaten öylede olması gerekiyordu. Yoksa, 202cm’lik boyuyla maçta yedi gol kaydeden Romen sol oyun kurucu Racotea’yı durdurmak, 206 cm’lik boyuyla pivot Syprzak’ın top almasını önlemek, 213 cm’lik boyuyla sağ oyun kurucu Montero Cabello’nun atışına engel olmak veya Sırpların muhteşem kanadı Nikcevic’in hızına yetişmek mümkün olmayacaktı.

Savunmanın zayıf kaldığı anlarda ise Yunus devreye girdi. Karşı karşıya kaldığı ve yedi metrelerdeki kurtarışları ile takıma büyük katkı sağladı. İyi başlamış ve iyi maç çıkarıyordu ki, Slovak hakem, maçın daha 4. dakikasında Erwin’e öyle gereksiz bir iki dakika cezası çaldı ki, bir anda Beşiktaş’ı beş kişi bıraktı. Maçtaki diğer iki dakika cezası ikinci devrede Dacevic’e geldi. Dacevic’in bu olmayan temasınada, bırakın bu Avrupa Hentbolunu, basketbolda bile kimse düdük çalmaz.

Yüksek tempoda oynanılan maçta Beşiktaş’ın çizgide kaldığı her durumda şut imkanı buldu Wisla Plock. Geniş ve nitelikli bir kadroya sahip olmanın avantajlarını çok iyi kullandı. Sürekli pozisyon ve oyuncu değişiklikleri ile yakaladıkları yüksek tempoya Beşiktaş uyum sağlamakta çok zorlandı. Ancak mücadeleden hiç vazgeçmedi. Farkın açıldığı ikinci devrede bile mücadeleyi hiç bırakmadı. Hentbolun savunma bölümünü maç boyunca daha iyi yapan Beşiktaş Mogaz’ın işi hücumda daha zordu. Yüksek fizik özelliği olan ev sahibinin savunmasını geçmek, şut olanağı yaratmak veya içerideki Tolga’ya, özellikle ilk yarıda topu geçirmekte zayıf kaldı.

Ramazan, Dacevic ve Erwin bulduğu her pozisyonu değerlendirmeye çalıştı. Hızlı hücumdan pozisyonlar buldu. Uzun oyuncuların olduğu orta bölge yerine, yapması gereken doğru işi yaparak topu kanatlara taşıdı. Uğur ve Ercan’la pozisyonlar yakaladı. Sadece sayıya çeviremedi. Aslında yapılan atış tercihleri daha iyi olsaydı, bu skor daha farklı olurdu.

Wisla’nın kalecisi maç sonunda günün adamı olarak geçti ama, bence Beşiktaş’lı hentbolcular, çoğu kalecinin üzerine giden atışlarını daha iyi noktalara bırakabilmiş olsalardı, buldukları net pozisyonları gole çevirebilmiş olsaydı bu fark daha az olurdu. Ama buna rağmen Beşiktaş hızlı hücumdan ve yedi metreden goller buldu. Dün yedi metrelerde rakibe göre daha başarılı olan bir İbrahim, Yunus ve tabii Uğur vardı.. Maçın en güzel golu ise yine Beşiktaş’tan geldi. Dacevic’in, ortadan hızla gelen Erwin’e pas verip kempa ile gol atması, maçın en güzel gollerinden birisiydi. Tolga’nın attığı goller ise tam Şampiyonlar Ligi klasında gollerdi.

Beşiktaş Mogaz Hentbol, Şampiyonlar Ligine gerçekten çok yakıştı. Sahada teslim olmayan, yılmayan, son düdüğe kadar mücadelesini veren ve bizim görmek istediğimiz bir Beşiktaş vardı Orlen Arena’da. Yeni gelen oyuncuların takıma uyumu, sakat oyuncuların iyileşmesi ve Şampiyonlar Ligi temposunda maç yapmaya alıştığı takdirde Beşiktaş Mogaz, bizlere çok daha güzel maçlar izlettirecek gibi. Çünkü Beşiktaş Mogaz dün, alışık olmadığı hentbola, alışık olmadığı tempoya, alışık olmadığı seyirciye ve alışık olmadığı heyecana yenildi.

Ben evimizdeki maçları sabırsızlıkla bekliyorum. Tek isteğim Şampiyonlar Ligi maçlarında gördüğümüz atmosferin yaratılması, Şampiyonlar Ligi maçlarında gördüğümüz sayıda seyircinin hentbol maçlarına gelmesi. Wisla Plock’tan daha güçlü takımlar gelecek İstanbul’a. Şampiyonlar Ligi şampiyonu SG Flensburg-Handewitt ve Süper Globe şampiyonu FC Barcelona gelecek. Beşiktaş Mogaz Şampiyonlar Ligi ikinci maçını 5 Ekim 2014 tarihinde, Danimarka Şampiyonu KIF Kolding Kobenhavn ile Sinan Erdem Spor Salonunda karşılaşacak.

Hentbolu seviyorsanız, “hentbol çok güzel bir spor” diyorsanız, iyi hentbol görmek, iyi hentbolcular, iyi mücadele izlemek ve “siyah-beyaz renklerin olduğu her maça giderim” diyorsanız bu maçlara mutlaka gelmelisiniz."

Bir Yorum Yazın