.
HESABIM
Üye Ol

Şampiyon Norveç’i Gürcan Budakçı ele aldı

25. Hentbol Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Norveç 4. kez şampiyonluğa ulaşırken, Antrenör Gürcan Budakçı, Kupayı müzesine götüren Norveç’i ele aldı.

Yazar: Gürcan Budakçı - Yazının Tarihi: 19 Aralık 2021

25.Dünya Kadınlar Hentbol Şampiyonu Norveç.

Hentbol ile minimum kontağı olan kişiler dahi kadın hentbolunda Norveç farkını bilir ve en az kadrosundan 1-2 isim sayar diye düşünüyorum.

Bakıldığında kaleci takımı (Solberg, Lunde), Oyun kurucular (Mork, Oftedal, Kristiansen, Reistad), Pivot (Brattset), kanat ( Solberg, Harrem) kısacası tüm oyuncuları üst düzey.

Rakip Fransa nasıl?

Bir düşündüğümüz de Norveç’ten küçümsenecek bir yanı yok.

Son Olimpiyat şampiyonu, son Avrupa ikincisi yani kürsü müdavimi bir takım.

Şöyle bir benzetme yapabiliriz, Atletizmin Asafa Powell’ı gibi. Usain Bolt’un olmadığı tüm yarışlarda birinci ama finalde müzmin ikinci. Fransa’nın durumu benzerlik gösteriyor.

Gelelim final maçına ve maçın özetini bir cümle ile isteseler; ilk yarının galibi, ikinci yarının galibine yenilerek ikinci oldu şeklinde özetleyebiliriz.

Fransa ilk 30 dakika 6 metre , kanat, dalarak atış hızlı hücum gibi tüm hücum aksiyonlarında müthiş işler yaptı. Maçın son 5 dakikasında 6 sayıya çıkan fark 30 dakika sonunda 16-12 ile 4 sayı farkla Fransa lehine tamamlandı. Soyunma odasına giden Norveç, orada ne yedi veya ne içti de ikinci yarı ilk düdükle bambaşka bir takım oldu. Bir imkan olsa keşke Thorir HERGEIRSSON’a bunu sorsak. Ama büyük ihtimalle içeriye öyle bir analiz bilgileri geliyor ki hayal edemezsiniz. Hatta belirledikleri kilit pozisyonlar bile, bazı takımlar tarafından oyunculara tekrar seyredilme imkanı sağlanıyor soyunma odalarında.

Peki ne yaptı Norveç? Sorusunu cevaplayalım:

İlk yarı 16 gol atan Fransa’ya ikinci yarı 6 gol attırdılar, ilk yarı 12 gol attılar ama ikinci yarı 17 gol attılar. Bu noktada %50 ile oynayan kaleci SOLBERG, %100 ile oynayan ve 5 gol atan pivot BRATTSET DALE ve yine %100 ile oynayan sağ kanat AUNE büyük rol oynadı. 9/10- 6 metre, 6/8 kanat, 6/18 – 9 metre hücumu ile 21 gol bularak Fransız savunmasının düzenini bozdular. Dış atışlarla (RESISTAD ve OFTEDAL) Fransızları klasik savunmasının dışında bir savunma (İspanyol 5:1) yapmaya mecbur bıraktılar. Bu sayede ilk yarı bulamadıkları kanat ve pivot pozisyonlarının yolunu açtılar. Kaleci SOLBERG’in 12/24 %50 performansı da eklenince şampiyonluk kupası kaldırmak kaçınılmaz oldu.

Fransızlar ise bu maça kadar geldikleri bazı rutinlerden vaz geçtiler. Örnek: ilk yarı kalede GLAUSER, ikinci yarı DARLEUX görev alıyordu. Bu en çekişmeli Danimarka maçında bile böyle oldu. Ancak ikinci yarı başlayan Norveç sağanağında GLAUSER ile devam edilip ve kale performansının %22 kalmasına, farkın kapanıp telaş düğmesine basılmasına sebep oldu. GLAUSER 22 gol yerken hiçbir değişiklik düşünülmedi, birazda önde olmak bu durumu gölgeledi. DARLEUX 38. Dakikada kaleye geçti ve durum 19 -22 Norveç lehineydi. Fransa artık kaçan değil kovalayan hatta ayak uydurmaya çalışan pozisyondaydı. Bu dakikadan itibaren 5/12 %42 kurtarış başarısı sağladı ancak bu Fransa’ya yetmedi. Norveç’in ikinci yarı muhteşem savunması da buna eklenince şampiyon final analizimde de dediğim gibi NORVEÇ oldu.

2021 yılını bu muhteşem organizasyon ile kapattık ve 2022 yılını Erkekler Avrupa şampiyonası ile açacağız.

Şimdi sırada bu sabırsızlığımız, bu günü bekleyişimiz var. Şimdi “ gel 13 Ocak” diye sabırsızlıkla sayıklamamız var.

13 Ocakta buluşmak üzere ….

Bir Yorum Yazın