.
HESABIM
Üye Ol

Şampiyonlar Ödüllerini Aldı

Şampiyonlar Ödüllerini Aldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2013 yılı Haziran ayında Mersin ve Adana’da düzenlenen XVII. Akdeniz Oyunları kapsamında ödül kazanan sporcu, antrenör ve kulüpler, ödülleri olan toplamda 36 bin 548 cumhuriyet altını karşılığı 23 milyon 464 bin 316 TL dağıttı.

Haberin Tarihi: 13 Mart 2014

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katıldığı törende, Oyunlarda dereceye giren sporcular, antrenör ve kulüplere ödüller dağıtıldı. Bakanlıktaki törende Bakanlık Müsteşarı Faruk Özçelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Federasyon Başkanımız Bilal Eyuboğlu, diğer Federasyon Başkanları, A Milli Erkek Hentbol Takımı oyuncularımız da hazır bulundu. 

Bakan Kılıç, törende yaptıgı konuşmada başarıların önemli ancak yeterli olmadığını vurgulayarak "Siz sporcu kardeşlerimizin uluslararası arenada başarılı olması bizim temel hedefimiz. Daha büyük başarılar kazanmanız için Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızla hizmetinizdeyiz." dedi.

"SİZİNLE NE KADAR GURUR DUYSAK AZ"

Akdeniz Oyunları’nda kazandıkları başarılarla, İstiklal Marşı’nı okutup, Türk Bayrağı’nı göndere çeken sporcularla büyük gurur duyduklarına değinen Bakan Kılıç, "Sizlerle ne kadar gurur duysak az. Bu başarıyı kazanmanızda çalışmalarınızın emeği çok büyük. Özellikle aileleriniz başta olmak üzere, antrenörlerinize, kulüplerinize, spor camiasında size destek olan herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim. Burası sizin eviniz. Bizler sizin daha büyük hedeflere koşmanız konusunda önünüzde duran engellerin hepsini tek tek kaldıracağız." ifadelerini kullandı.

"TEMİZ SPOR SLOGANIMIZ DEĞİL, NİHAİ HEDEFİMİZ"

Bir sporcu için en acı olaylardan birinin ‘doping kullandığı gerekçesiyle madalyasının elinden alınması’ olduğuna dikkati çeken Bakan Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sizler, yoğun çalışmalarınız sonunda bu başarılara tertemiz ulaştınız. Buradan bir kez daha açık bir şekilde ifade etmek isterim ki; doping kullanarak elde edilen başarı, başarı değildir. Sizi bu tür pis işlere bilerek ya da bilmeyerek bulaştırmak isteyen kişiler konusunda da çok dikkatli olmanız gerekir. Biz sürekli ‘Temiz Spor’ diyoruz. Bilmenizi isterim ki ‘temiz spor’ bizim için bir slogan değil, nihai hedeftir."

"HEDEF RİO 2016"

Bakan Kılıç, sporculara ödüllerini verdikten sonra yaptığı açıklamada ise, "Akdeniz Oyunları’nın ödüllerini dağıttık. Ben inanıyorum ki, bundan sonraki organizasyonların ardından da yine böyle güzel törenlerde bir araya geleceğiz. Siz sadece başarıya odaklanın. Bizlerden isteğinizi söyleyip, nasıl daha başarılı olurum noktasında adımlar atın. Şampiyon sporcular olarak hepiniz bir aradayken yeni hedefimizi açıklıyorum. Hedefimiz Rio’da düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları. Hepinize şimdiden başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da, törende yaptığı açıklamada Yunanistan’ın yapamadığı ve Türkiye’nin üstlendiği oyunlarda Bakanlık ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) başta olmak üzere tüm paydaşlarla önemli bir işe imza attıklarını belirterek, "Elde ettiğimiz başarı, Türk spor tarihinin en önemli başarısıdır. Devletimiz de bu başarının karşılığını fazlasıyla vermektedir" dedi.

"SPOR OTORİTELERİ BİZE HAYRAN KALDI"

TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise Akdeniz Oyunları’nın neredeyse sıfır hata ile tamamlandığını dile getirerek, "IOC Başkanları da dahil olmak üzere Dünya spor kamuoyunun yakinen takip ettiği dev bir organizasyonu başarıyla tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Spor otoriteleri bize hayran kaldı. Spora ciddi kaynak ayırıyoruz, karşılığını daha güzel bir şekilde alacağımız günlerin yakın olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Badminton branşında madalya kazanan Milli Sporcu Neslihan Yiğit de Bakanlığın sporcuların başarısı adına önemli adımlar attığına dikkati çekerek, "Bu ödüller bizlere Rio öncesinde doping oldu. İnşallah bizlere sağlanan bu imkanların karşılığını en iyi şekilde vereceğiz" dedi.

DAĞITILAN ÖDÜLLER HAKKINDA

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Mersin ve Adana’da düzenlenen Oyunlarda başarılı olan 131 erkek sporcuya 22 bin 100 Adet cumhuriyet altını karşılığı olarak  14 milyon 188 bin 200 TL ödeme yapacak. Türkiye’nin ‘tarihinde en yüksek katılımlı kadın sporcu sayısı’ bakımından da önem taşıyan 17. Akdeniz Oyunları’nda 67 kadın sporcuya da 11 bin 987 adet cumhuriyet altını karşılığı  olan 7 milyon 695 bin 975 TL’lik bir ödeme yapılacak. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı, toplam 198 sporcuya 34 bin 87 adet cumhuriyet altını karşılığı olan 21 milyon 884 bin 175 TL’lik bir ödeme yapacak.

Şampiyon sporcuların bugünlere gelmesinde emek harcayan antrenörler ve kulüpleri unutmayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, 107 antrenöre 1.941 adet cumhuriyet altını karşılığı olan 1 milyon 246 bin 301 TL’lik ödeme yapacakken, 7 spor kulübüne de 520 adet cumhuriyet altını karşılığı olan 333 bin 840 TL’lik ödeme gerçekleştirecek.

Böylelikle Bakanlık, Akdeniz Oyunları kapsamında toplamda 36 bin 548 cumhuriyet altını karşılığı olarak 23 milyon 464 bin 316 TL’yi sporcular, antrenörler ve kulüplere ödül olarak dağıtmış olacak.

 

Bir Yorum Yazın