.
HESABIM
Üye Ol

Şov İspanya’da olacak

25. Kadınlar Dünya Hentbol Şampiyonasının başlamasına sayılı günler kaldı. Antrenör ve Hentbolhaber Yorumcusu Gürcan Budakçı, Dünya Şampiyonasını ve grupları ele aldı.

Yazar: Gürcan Budakçı - Yazının Tarihi: 28 Kasım 2021

HENTBOLHABER.NET – 2021 yılının kapanışını kadınlarda büyük bir turnuva ile kapatacak olmamız hentbol severler için büyük mutluluk. İspanya’nın ev sahipliğini yaptığı 25. Dünya Kadınlar Hentbol Şampiyonası, 1 Aralık 2021 Çarşamba günü ev sahibi İspanya ile Arjantin arasında Türkiye saati ile 22:30 başlayacak açılış maçıyla bizleri 19 günlük heyecan fırtınasına sürükleyecek.

foto: ihf.info

1 – 19 Aralık arasındaki tarihler bizleri ekran karşısına kilitleyecek. Sizlerin de bildiği gibi 2019 Dünya kadınlar şampiyonası finali çok konuşulmuş, tartışılmış, Bonaventura ikiz kardeşlerin son 30 saniye kararı ile Hollanda, Dünya kupasını müzesine götürmüştü. Sonrasında bilgisayar destekli analizlerle hakem çiftinin doğru kararı onaylanmış ve Bonaventura kardeşler kadın hakem olarak hem kendilerinin hem de tüm kadın hakemlerin hanesine büyük bir puan yazdırmış oldular. Bu kısa hatırlatmadan sonra 25. Dünya Kadınlar Hentbol Şampiyonasını biraz tanıtmak gerekirse; toplamda 32 takımın katıldığı finallerde, 4 takımlı 8 grup şeklinde bir organizasyon yapılmakta. Gruplara göz gezdirirsek;

A GRUBU

Slovenya, Fransa, Karadağ, Angola takımlarından oluşmakta. Grupta son olimpiyat şampiyonu Fransa çok belirgin durmakla birlikte Karadağ ve Slovenya grup ikinciliği için kıyasıya mücadele vereceklerdir.

B GRUBU

Rusya Hentbol Federasyonu (Rusya Doping cezaları nedeniyle tüm sporlarda ülke ismiyle 2022 yılına kadar katılamıyor), Sırbistan, Kamerun, Polonya takımlarından oluşmakta. Son olimpiyat ikincisi Rusya Vyakhireva, Makeeva gibi eksiklerine rağmen grupta üstün konumda.  İkincilik için Sırbistan ve Polonya önde olsa da Kamerun’un performansı merakla bekleniyor.

C GRUBU

Norveç, Romanya, Kazakistan, İran takımlarından oluşmakta. Avrupa şampiyonu, son olimpiyat üçüncüsü Norveç grup hatta şampiyona için büyük favori. Romanya Norveç’in hemen arkasında tehlikeli bir takım.

D GRUBU

İsveç, Hollanda, Porta Riko, Özbekistan takımlarından oluşmakta. Grup birinciliği için son olimpiyat oyunlarında çok iyi çıkış yapan ve dördüncü olan İsveç ve son Dünya şampiyonu Hollanda aday durumda.

E GRUBU

Slovakya, Almanya, Macaristan, Çekya takımlarından oluşmakta. Grup birinciliği için net konuşulacak en zor grup. Son yıllarda büyük ivme yakalayan, Avrupa hentboluna yön veren iki büyük kulübe sahip bir ülke olan Macaristan birincilik için önde görülse de Almanya başta olmak üzere diğer takımlarda son saniyeye kadar büyük mücadele verecektir.

F GRUBU

Danimarka, Kongo, Tunus, Güney Kore takımlarından oluşmakta. Danimarka ve G:Kore arasındaki büyük rekabet bu şampiyonada da devam ederken, son Afrika şampiyonasında 3. Olan Tunus ve 4. Olan Kongo sürprize imza atabilir.

G GRUBU

Hırvatistan, Brezilya, Japonya, Paraguay takılarından oluşmakta. 2020 Avrupa şampiyonasında üçüncü olan, oynadığı hentbol ile takdir toplayan Hırvatistan grup için büyük favori. Brezilya’nın son olimpiyatlardaki oyun kurucu sıkıntısı ve üstüne Amorin’in milli takım defterini kapatması zorluk katsayısını arttırmakta.

H GRUBU

Avusturya, Arjantin, Çin, İspanya takımlarından oluşmakta. Grup birinciliği için ev sahibi İspanya büyük favori, ancak grupta güney Amerika hentbolunda yükselen ülke Arjantin ve bir çok alanda olduğu gibi sporda da atılım yapan Çin’in bu grupta olması, merak açısından grubun mercek altında tutulmasına yol açıyor.

Gelelim maçları nereden, nasıl seyredebiliriz gibi en can alıcı ve önemli sorunun cevabına. Toplamda 108 maçın oynanacağı 25. Dünya Kadınlar Hentbol Şampiyonasında yayıncı kuruluşlar belirlendi. Her zamanki gibi ülkemizden hiçbir yayıncı kuruluş belirlenen listede bulunmuyor. IHF bu konuda şöyle bir açıklama yaptı: “Yayıncı kuruluşları bulunan ülkelere GEOBLOCK (coğrafi engelleme) uygulanacaktır, yayıncı kuruluşları bulunmayan ülkeler maçları IHF’nin youtube kanalından seyredebilecektir.” Sözün özü bizler maçları YOUTUBE üzerinden seyredebileceğiz. Unutmadan İspanya ile ülkemiz arasında 2 saat fark olduğunu da hatırlatayım.

Şimdiden tüm hentbol severler iyi seyirler dilerim.

Hentbol Kadınlar Dünya Şampiyonası yayıncı kuruluşları belli oldu

Bir Yorum Yazın