.
HESABIM
Üye Ol

Yılın Spor Fotoğrafı Sahibinden Özel Açıklamalar

Yılın Spor Fotoğrafı Sahibinden Özel Açıklamalar

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TMFD) düzenlediği Vakıfbank – TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2014 yarışmasında Yılın Spor Fotoğrafı Birincisi 2013 Mersin Akdeniz Oyunları Türkiye-İtalya hentbol maçındaki karesiyle Habertürk Gazetesi’nden Sedat YILMAZ oldu.

Haberin Tarihi: 1 Mart 2014

Sedat Yılmaz ile Hentbolhaber.Net olarak yapmış olduğumuz röportajda samimi açklamalar aldık.

Sedat Yılmaz’a ilk sorumuz,  "Hentbol ile İlgili olarak Geçmişiniz Nedir?"oldu.

Sedat YILMAZ: Hentbol ile ilgim oldukça eski. Mesleğe Hürriyet Gazetesi’nde başladım. 1984-85 yılllarında hentbol maçlarına çok gidiyordum. Oldukça ilgimi çektiği  için bu spora büyük bir merak sardım. İzlediğim her maçtan büyük keyif alıyordum. Hemen hemen her maçta çok iyi fotoğraflar yakalıyordum. Çektiğim fotoğraflar da gazetede çok beğeniliyordu. Bu da bana ayrı bir moral veriyordu. Hafta içi okul spor yurtları maçları, hafta sonu lig karşılaşmalarının vazgeçilmezlerinden biriydim. Bornova Spor Salonu’nun o yıllardaki Müdürü Fuat Avcı’nın (Şuan Altay Spor Kulübü tesisler sorumlusu) da bizlere yardımlarını unutamam. Fuat Avcı hem salonun sorumlusuydu, hem de hakemlik yapıyordu. Teknik olarak çok bilgi verirdi. Kuralları en ince ayrıntısına kadar yorumlardı. Keyifle dinlerdik. Hentbol sevdası o yılardan başladı, halen aynı heyecanla devam eder.

Akdeniz oyunlarında bir çok branş vardı. Özellikle hangi branşlara daha çok gitmeye çalıştınız?

Sedat YILMAZ:  Akdeniz Oyunları gerçekten mükemmel bir organizasyondu. Emeği geçen herkese bir kez daha sonsuz teşekkür ederim.  32 branş vardı. Tüm karşılaşmaları izlemek için çok iyi bir ekibimiz vardı. Her gün program yapılır, kimin hangi organizasyona gideceği belli olurdu. Genellikle iyi fotoğraf çektiğimi söylerler ve su sporlarını bana verirlerdi. Atletizm, basketbol ve futbol ayrıca gitmek zorunda olduğum branşlardı. Ama hergün ne yapar eder, Mersin’den Adana’ya hentbol maçlarının oynandığı salona giderdim. Her gün bir saat gider, bir saatte de dönerdim. İnanın hiç yorulmazdım. Milli takımımızı izler, maçlarından fotoğraf çekerdim. Dünyanın en mutlu insanlarından biri olurdum. Ayrıca hentbol milli takımımızın maçlarından çektiğim fotoğrafları yabancı basın temsilcilerine verir, o ülkelerde de maçlarımızın okunmasına yardımcı olurdum.

Yarışmanın koşulları ne idi? Sadece Hentbol resmi ile mi katıldınız?

Sedat YILMAZ : Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin bu yıl 29.sunu düzenlediği Vakıfbank- TFMD Yılın Basın Fotoğrfları 2014  yarışması, Türkiye’nin en önemli medya organizasyonları arasında yer alan basın fotoğraflarının ödüllendirildiği tek yarışmadır.

2013 yılına damga vuran 4 bin 381 karenin katıldığı yarışmada 6 kategoride 22 fotoğraf ve 4 seri ödül aldı. Bu yarışmaya foto muhabirleri yıl içinde çektikleri en güzel birkaç fotoğrafıyla katılır. Ben de birinci tercihimi hentbol fotoğrafıyla yaptım. Diğer fotoğraflarım basketbol ve futbol konuluydu. Yarışmaya katılmadan önce gazetedeki arkadaşlarımla da fotoğraflar üzerinde yorum yapmıştık. Herkesin tercihi de hentbol fotoğrafıydı. Gazetede yayımlandı, ayrıca TFMD dergisinde de yer aldı. Büyük beğeni topladı.

Bu kareyi gördükten sonra düşünceniz ne oldu? Bu fotoğraf karesinin biraz başarı öyküsünü anlatırmısınız?

Sedat YILMAZ : Türkiye- İtalya maçında çektiğim bu fotoğrafı, ilk fotoğraf makinamın ekranında gördüğümde kendi kenidime "inanılmaz" demiştim. Harika bir kareydi. Defalarca makina üzerinden fotoğrafa baktım. Maç biter bitmez Mersin 2013 medya merkezine e-mail olarak attım. ilk olarak oyunlar gazetesi News’ta yayımlanmasını istedim. Öyle de oldu. News yayın kurulu da çok beğenmişti. Sonra İtalyan gazetecilere kopyaladım. Bu fotoğrafın İtalyan gazetelerinde de çıkacak olması beni çok mutlu edecekti. Byük bir heyecan içindeydim. Hentbolde bu güne kadar binlerce kare çektiğim fotoğraflar içinde en farklı olanıydı. Fotoğrafın güzelliği kadar çekim zorluğuda var. Genelde sahanın bir köşesinden fotoğraf çekeriz. Bu maçta sıra dışı bir kare çekmek istediğim için salonun spot ışıklarının bağlandığı tavana  çıktım. Fotoğrafı yarım metre eninde koruması olmayan, elektrik kablolarının geçtiği oldukça riskli bir tavan yürüme platformunun üzerinden çektim.

Ödülü aldıktan sonra ne hissettiniz?

Sedat YILMAZ : Meslek yaşantımda bu güne kadar sayısız ödüller aldım. Benim için çok anlamlı, hepsinin farklı öyküsü, farklı değeri var. Ama ilk kez bir hentbol fotoğrafıyla ödül aldım. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalara da daha önce hentbol fotoğrafıyla da katıldığım yarışmalar vardı. Ama bu fotoğraf hentbolde ilk ödülüm oldu. Tarifi imkansız bir mutluluk. Yarışmanın sonuçları açıklandığında ilk tebrik eden TFMD Başkanı Rıza Özel oldu. Müjdeli haberi verdi, gazetedeydim ve sevinçten havaya fırladım, elimden telefonum düştü. Sonrasında çalışma arkadaşlarımın tebrikleri geldi. Çok özel ve çok anlamlı bir ödül. Aynı mutluluğu tüm foto muhabiri arkadaşlarımın da yaşaması dileğiyle…

Sedat YILMAZ’a , Yılın Spor Fotoğrafı Karesinde Hentbol’a yer vererek ödül almasından dolayı ve sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için Hentbol Ailesi olarak teşekkür ederiz.

Sedat YILMAZ’ın Ödül Aldığı Fotoğraf Karesi

Sedat Yılmaz

Bir Yorum Yazın