.
HESABIM
Üye Ol

Fanatik Trabzonspor’lu Ama Profesyonel

Fanatik Trabzonspor’lu Ama Profesyonel

Trabzonspor’a geçen sezon en büyük katkı koyanlardan biri şüphesiz kaleci Kayhan Akat idi. Kayhan ile özel röportaj yaparak hem onu yakından tanıma şansı yakaladık, hem de yeni sezon öncesi planlarını sorduk.

Haberin Tarihi: 13 Temmuz 2013

Kayhan , sana her zaman ki gibi klasik soru ile başlayalım , "Hentbola nerede ve ne zaman başladın?

Kayhan Akat: 05 Mart 1986 ‘ da Trabzon’da doğdum. 24 Şubat İlköğretim Okulu ve değerli Beden Eğitimi Dersi Öğretmenim Özer Bayraktar sayesinde olmuştur. Mahallenin en küçüğü olduğum için abilerim beni futbol maçlarında kaleye geçirirlerdi. Spor yaşantımımda aslında orada başlayacağı belli oldu sanırım. 24 Şubat Spor Kulübünde de Ahmet Kaynak ile Akif Bilge benim antrenörlerim idi. Trabzon Cumhuriyet Ortaokulunda  Sedat Yavuz , Trabzon Lisesinde ise Ayhan Pala , Birdal Öztürk , Nuri Hazaroğlu , İsmail Engin Haliloğlu antreörlerim oldular. Kısacası spor yaşantım bu şekilde başlamış oldu. Hepsinin bende yerleri farklıdır ve hepsine de  ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca 92 forma numarasının bende ki yeri çok özel. Herkesin klasik olarak inançları vardır, belkide başarı bu ayrıtılarda gizli. Forma numarası ,aile gibi…
 

Kayhan Akat

***Hentbolde kalecilik zordur. Kaleci olmak ile ilgili neler söyleye bilirsin?

Kayhan Akat : Kaleciler herkesin hatasını kapatmaya çalışırlar.Ama kendi hatasından gol yerler. Yani iyi oynasada oynamasada fatura kaleciye kesilir. Kaleci yalnız adam olsada takım yedi kişidir. Düşünün son saniye kadar çok iyi oynadınız.Ama son saniye gol yediniz ve mağlup oldunuz. Çok kötü oynayıp,son saniye de gol çıkardınız Kahraman oldunuz. Tabiki iyi kaleci maç alır, takımı oynatır. Arkadaşlarına güven verir. Hentbolde önemli olan hatalı goller yeseni bile. Tutacağınız goller çok önemlidir. Kalecinin tutuğundan fazla, oyuncu arkadaşlarım  daha fazla gol atmak zorundalar.

Kişisel olarak hatalı gol yesem bile, her an, her maçı çevirebileceğime inanmış bir insanım. Açıkçası kitabımda kaybetmek yok. Bir kalecide de olması gereken bu. Bir felsefem var, "Topun Ruhu Kadar, Kalecilerinde Bir Ruhu Vardır" Bence Kalecilik bu.


Kayhan Akat

***Peki Spor ile Okul-Eğitim hayatın nasıl gidiyor? Hem kulüp , hem okul ikisi bir arada yürütebiliyor musun?

Kayhan Akat : Tabiki bu planlama ile alakalı. Bu süre zarfı içerisinde bir çok kulüpte oynadım. Ayrıca Gazi Üniversitesi Antrenörlük Bölümünü 3.Kademe Hentbol Antrenörü olarak bitirdim. Ayrıca şuan Amasya  Üniversitesi Beden Eğitimi Dersi Öğretmenli bölümünde okuyorum. Kısacası bu sürede de ikinci üniversiteyi bitireceğim.

***İki üniversite olunca çok fazla takımda oynamadın mı ?  Oynamış olduğun takım sayısı nedir?

Kayhan Akat: Tabiki bir çok kulüpte oynadım. Açıkçası bu planlama ile alakalı Sırasıyla:

1995-2003 Trabzon 24 Şubat S..K.1.lig

2003-2005 Almanya Paf Ligi Mannliche a-Jugend Oberliga Nordsee Tusv Bützfleth -Zwei 2.Bundesliga Deutsche Vfl Fredenbeck

2005-2006 Bursa Nilüferr Belediyespor Süper Lig

2006-2007 Ankara Keçiören Belediyespor 1.Lig

2007-2009 Ankara Polis Akademisi ve Koleji S.K. Süper Lig

2009-2010 İstanbul Bahçeşehir S.K. Süper Lig

2010-2011
Ankara 06 Ater S.K. Süper Lig

2011-2012
Ankara Çankaya Belediyesi Anka S.K. Süper Lig

2012-2013 Ankara Çankaya Belediyesi Anka S.K. Süper Lig
                      2.Devre Trabzonspor Süper Lig

 

.Kayhan Akat

 

*** 10 Yıla yakın bir süre Trabzon dışında oynadın ve geri döndün, düşüncelerin nedir?

Kayhan Akat:  Trabzon istedi ben geldim. Çünkü ben Trabzon’luyum, Trabzonspor’luyum. Bordo-Mavi doğduk. Hayatta hep havayı-suyu-denizi-yeşili hep bordo-mavi gördük. Trabzon’a dönmem çok zor ve çok meşakatli yollardan geçtikten sonra oldu. Yıllarca Trabzon dışında oynadım ve orda kendi savaşımı verdim. Gönlüm hep kendi yuvamda mücadele vermeyi istiyordum. Artık kendi yuvamdayım ama profesyoneliz. Kader de ne olacağı belli olmaz. Trabzon’da , Trabzonspor’da olmak benim için çok büyük bir gurur ve onur. Geçen sezon da ikinci devrede çok iyi işler çıkardık ve başarılı bir performans ortaya koydum. Buraya gelmem için ısrar eden Murat Barçın’a , Antrenörlerime , takım arkadaşlarıma ( özellikle İsmail abi , Sedat abi) teşekkür ederim.

***Kayhan daha gelecek sezon için sözleşme imzalamadın ve bazı kulüplerden transfer teklifi aldın. Kararın ne olacak?

Kayhan Akat
: Açıkçası ben Trabzon’luyum. Ama yukarıda da belirttiğim gibi profesyonelce davranmak zorundayım. Ne olacağı önümüzdeki günlerde olacak. Eminim ki en iyi kararı vereceğim. Ama tabiki önceliğim TRABZONSPOR olacak.

Bizde Hentbolhaber.Net ekibi olarak Kayhan Akat‘a yeni sezonda başarılar diler. Bize zaman ayırdığı için teşekkür ederiz.

Resimler: Sosyal Ağ ve Ajanslar

 

Bir Yorum Yazın