.
HESABIM
Üye Ol

Toyota Bundesliga heyecanı başladı

Toyota Bundesliga heyecanı başladı

Dünya hentbolunun en çekişmeli ligi Almanya Toyota Bundesliga başladı. Sezon öncesi yıllık bütçesini açıklayan takımlar arasında yine en zengini THW Kiel…

Haberin Tarihi: 28 Ağustos 2012

1965’ten bu yana kesintisiz devam eden Almanya Hentbol Ligi Toyota Bundesliga’da yeni sezonun perdesi açıldı.  TV Grosswallstadt – MT Melsungen maçıyla start alan yeni sezonda ligde yine 18 takım mücadele edecek. 90’lı yılların başından itibaren lige damgasını vuran ve son 20 yılda 14 şampiyonluk alan Kiel ise sezonu cumartesi günü Gummersbah’la oynayacağı maçla açacak.

Yeni sezon öncesi büyük hedeflerle sezona giren takımlar, sezonluk bütçelerini de açıkladı. Çok sağlam kulüp yapıları kuran Alman ekipleri arasında yine en büyük bütçe THW Kiel’in olacak. Geçen yıl 9,5 Milyon Euro’luk bütçesine ne bir kesinti ne de ekleme yapan Kiel’i, 2012-2013 sezonunda 900bin euro bütçe artışı açıklayan ve toplam 9 milyon euro bütçeye ulaşan Hamburg takip edecek. Geçen yıl toplam 5,2 milyon Euro olan bütçesini bu yıl 7,5 milyon euro’ya taşıyan Rhein Neckar Löwen ise en zengin 3. Takım olacak. Flensburg Handewit 5, Füchse Berlin 4,7 , Lemgo ise 4,5 milyon euro’luk bütçesiyle üst sıralarda yer almaya çalışacak.  18 Takımın toplam bütçesi hesaplandığındaysa ortaya çıkan rakam, ekonomik anlamda çöken birçok hentbol ligine parmak ısırtacak cinsten… Geçen yıl 72,9 Milyon Euro olan toplam bütçe bu yıl 73,65 Milyon Euro’ya yükselmiş oldu.

THW Kiel Hentbolhaber.Net

Geçen yıl 4567 maç başına ortalama seyirciye oynanan ligde bu yıl ortalama rakamın 5500 civarına ulaşması bekleniyor. Geçen yıl, bir önceki yıla göre düşüş gösteren ortalama izleyici sayısının, yeni transferler ve artan bütçelerle birlikte yine artışa geçmesi öngörülüyor.

Kaynak:Sports TV

Bir Yorum Yazın